Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (wrzesień 2018)

05.10.2018 | Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online
pobierz plik: pdf
Z perspektywy globalnej wrzesień był całkiem spokojnym miesiącem na rynkach

Indeks MSCI AC World, grupujący zarówno rynki rozwinięte, jak i wschodzące wzrósł o +0,26%. Najlepiej poradziły sobie giełdy w Turcji, Rosji, Ameryce Łacińskiej i Japonii. Szczęścia zabrakło warszawskiej GPW – WIG stracił blisko -2,1%. Największe spadki dotknęły małych spółek – indeks sWIG80 stracił ok. -8,6%. Zadecydowały o tym przede wszystkim czynniki lokalne (podaż akcji spowodowana kłopotami dwóch prywatnych TFI). Utrzymujący się negatywny sentyment do rynków wschodzących zaciążył także polskim blue chipom, które straciły -2,3%. Inwestorów nie zachęcały też mieszane dane makroekonomiczne – z jednej strony mocna konsumpcja, z drugiej niski poziom inwestycji. Do tego przemysłowy PMI dla Polski zbliżył się do poziomu 50 pkt. umownie rozgraniczającego wzrost i spowolnienie w sektorze.
 
Biorąc pod uwagę stopy zwrotu funduszy absolutnej stopy zwrotu, wrzesień okazał się kolejnym trudnym miesiącem. Ponad 70% rozwiązań realizujących tę strategię poniosło straty. Choć w naszym zestawieniu rozpatrujemy skuteczność takich produktów w okresie trzyletnim na podstawie rocznych stóp zwrotu, to wrzesień pogorszył statystyki znacznej części funduszy.
 
 
Wśród funduszy otwartych (FIO i SFIO) 100-procentową skutecznością może pochwalić się jedynie Opera Alfa-plus.pl, podczas gdy jeszcze w grudniu ubiegłego roku było osiem takich rozwiązań. Produkt z oferty Opery TFI w okresie ostatnich trzech lat systematycznie dostarczał dodatnie 12-miesięczne stopy zwrotu. Fundusz znalazł się również w wąskim gronie rozwiązań, które we wrześniu zdołały pomnożyć kapitał klientów.
 
Miniony miesiąc był słabszy natomiast dla innego dotychczasowego lidera – ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny. We wrześniu wartość jednostki spadła o -0,8%. To w połączeniu z mało udanym kwietniem i majem sprawiło, że we wrześniu 12-miesieczna stopa zwrotu, po raz pierwszy w historii tego rozwiązania, była ujemna.
 
 
Spadku formy doświadczyło także kilka innych funduszy. Nie obroniły się przed nim dotychczas dobrze radzące sobie rozwiązania, takie jak Noble Fund Global ReturnALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Nowej Europy (w likwidacji) i Raiffeisen Globalnych Możliwości. Najsłabiej wśród funduszy otwartych wypadają ALTUS Optymalnego Wzrostu (w likwidacji)Millennium Absolute ReturnSuperfund Alternatywny i Superfund BLUE, których skuteczność w ciągu minionych trzech lat nie przekracza 40%.
 
Równie trudna jest sytuacja publicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych realizujących strategię absolutnej stopy zwrotu – tylko jedno rozwiązanie może pochwalić się 100-procentową skutecznością. W przypadku trzech z sześciu produktów wycenianych miesięcznie uległa ona pogorszeniu – chodzi o PZU FIZ Akord, Rockbridge FIZ Multi Inwestycja i Trigon Polskie Perły FIZ. Pierwsze z rozwiązań już drugi miesiąc z rzędu przyniosło ujemną 12-procentową stopę zwrotu, a w przypadku dwóch kolejnych funduszy spadek formy trwa nieprzerwanie od kilku miesięcy. Podobnie wygląda sytuacja produktów wycenianych kwartalnie – dalszego spadku formy doświadczyły dwa z trzech tego typu rozwiązań.
 

Wśród funduszy zamkniętych wyróżnia się Opera Za 3 Grosze FIZ, który od początku roku cały czas pnie się w górę rankingu skuteczności. Dzięki kolejnemu udanemu miesiącowi (zarówno wrześniowa, jak i 12-miesięczna stopa zwrotu wyniosła +4,8) produkt zwiększył skuteczność do blisko 92%.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę