Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (wrzesień 2018)

03.10.2018 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Trzeci kwartał tego roku przyniósł dużo zmienności na rynkach akcji. Po bardzo udanym lipcu, dwa kolejne miesiące zakończyły się na GPW stratami. Odbiło się to negatywnie na wynikach OFE

Z perspektywy globalnej wrzesień był mieszanym miesiącem na rynkach. Wprawdzie indeks MSCI AC World wzrósł o +0,26%, to wzrosty odnotowały głównie giełdy w Turcji, Rosji, Ameryce Łacińskiej i Japonii. Na ich tle słabo natomiast spisał się warszawski parkiet, choć druga połowa miesiąca była wyraźnie lepsza od pierwszej. Najgorzej wypadły najmniejsze podmioty, których indeks sWIG80 stracił -8,6%. Indeks szerokiego rynku WIG stracił natomiast -2,0%.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Wyniki funduszy emerytalnych
Od kiedy OFE nie mogą inwestować w polskie obligacje skarbowe, a ich portfele wypełniają akcje polskie, wyniki w dużej mierze zależą od koniunktury na warszawskiej giełdzie. A ta w ostatnich miesiącach cechuje się sporą zmiennością. Podczas gdy w lipcu OFE zarobiły średnio +5,8%, w kolejnych dwóch miesiącach straciły średnio -0,2% i -1,0%. Dlatego skupmy się na wynikach w średnim terminie. Za ostatnie 24 miesiące wyniosły średnio +19,4%, przy czym rozbieżność pomiędzy poszczególnymi funduszami nie była duża. Najwięcej w tym czasie zyskał OFE PZU "Złota Jesień" +21,9%, a najmniej AXA OFE +18,7%.


Ranking OFE
Miniony miesiąc przyniósł niewielkie przetasowania w rankingu OFE. Żadnemu z funduszy nie udało się otrzymać najwyższych not (5a) zarówno w 12-, jak i 36-miesięcznym okresie. W krótszym horyzoncie liderem zestawienia pozostało Allianz Polska OFE, którego nota 3-letnia to 4a. Na drugie miejsce wskoczyło dość nieoczekiwanie Aegon OFE, którego ocena 12-mies. wzrosła w jeden miesiąc z 3a do 5a, co jest pochodną wyraźnego ograniczenia ryzyka. 3-letnia ocena funduszu to najniższe 1a. Podium zamyka Nationale-Nederlanden OFE.


Aktywa funduszy emerytalnych
Wrzesień przyniósł spadek aktywów zgromadzonych w OFE o -2,1 mld zł (-1,3%) do 164,1 mld zł na koniec miesiąca. Wpływ ujemnych wyników z zarządzania szacujemy na -1,7 mld zł. Jednocześnie ujemny bilans przepływów między OFE a ZUS wyniósł ponad -0,5 mld zł. Przelew środków z OFE do ZUS w ramach tzw. suwaka wyniósł we wrześniu -0,6 mld zł, podczas gdy ZUS przelał na konta OFE jedynie +0,1 mld zł.Choć w minionym miesiącu FTSE Russel przekwalifikował Polskę z rynków rozwijających się do rynków rozwiniętych, co z pewnościa jest dobrą wiadomością, to jednak nadal borykamy się z problemami tych pierwszych. Ponadto ostatnie miesiące nie były korzystne dla notowań mniejszych spółek oraz podmiotów z NewConnect. Na cały rynek nadal rzutuje też problem wygenerowany przez GetBack. W tym kontekście OFE osiągają niezłe wyniki w krótkim terminie, co pozwala im na utrzymanie dobrych, długoterminowych stóp zwrotu – podsumowuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Zespół Analiz Online

TAGI:

OFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę