Zarządzający wybierają konkurencyjne fundusze

13.09.2018 | Wojciech Kiermacz
Nie wiesz, jaki fundusz wybrać? Jedną ze wskazówek może być śledzenie tego, co robią eksperci w tej dziedzinie, czyli sami zarządzający

Publikacja sprawozdań finansowych funduszy inwestycyjnych to świetna okazja, żeby podpatrzeć, jakie konkurencyjne fundusze wybierają do swoich funduszy zarządzający. Dla inwestorów to swoisty filtr. Z kilkuset produktów zostaje garstka wysokiej jakości. Poniżej przedstawiliśmy te, które występują w co najmniej trzech konkurencyjnych funduszach.
 

W sumie zarządzający zainwestowali w konkurencyjne fundusze FIO i SFIO ponad 1,26 mld zł. Najczęściej wybierane są rozwiązania Union Investment TFI. Znalazły się aż w 52 produktach. Łączna wycena jednostek to prawie 425 mln zł, a połowa z tej kwoty znajduje się w UniWIBID Plus. Popularne są również fundusze Aviva Investors Poland TFI (znalazły się u 27 konkurentów i warte były 130 mln zł) i NN Investment Partners TFI (21; 90 mln zł). Ponadto ponad 100 mln zł zainwestowane jest w fundusze Investors TFI (większość w Investor Płynna Lokata).
Jednostki konkurencyjnych funduszy najczęściej znajdziemy w produktach typu white label – tworzonych i zarządzanych na potrzeby banków i kierowane do ich klientów. Są to w szczególności 4 strategie portfelowe Alior, 2 fundusze dla klientów Deutsche Banku, 4 dostępne wyłącznie w Supermarkecie Funduszy mBanku oraz fundusze z oferty BGŻ.

Większość z „ulubionych” funduszy zarządzających ma niskie wymogi dotyczące pierwszej wpłaty. Z perspektywy przeciętnego klienta detalicznego trudniej dostępne są natomiast Gamma UniWIBID Plus z minimalnymi pierwszymi wpłatami na poziomie 160 tys. zł. 

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

Aviva Investors TFIFoFInvestors TFINN Investment Partners TFIUnion Investment TFI

Popularne


zobacz także

↑ na górę