Ranking funduszy inwestycyjnych (sierpień 2018)

10.09.2018 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
W sierpniowym Rankingu Analiz Online nadaliśmy 491 ocen funduszom inwestycyjnym w horyzoncie 12-miesięcznym, z czego 298 miało wystarczająco długą historię, by otrzymać noty także w okresie 36-miesięcznym

Ranking funduszy inwestycyjnych Analiz Online pozwala w prosty i szybki sposób w ramach jednej grupy wyłonić najlepsze fundusze. Raport przygotowujemy co miesiąc w oparciu o wskaźnik information ratio, który obrazuje relację zysku do ponoszonego ryzyka. Fundusze o najwyższej efektywności otrzymują ocenę 5a lub 4a, rozwiązania najsłabsze 1a lub 2a, ocena 3a ma charakter neutralny.

Po raz pierwszy w horyzoncie 36-miesięcznym ocenę otrzymał UniAkcje Selektywny Globalny (UniFundusze SFIO). Jednak debiut nie należał do udanych, ponieważ rozwiązanie uzyskała notę 2a.
Wybraliśmy dwa fundusze, których ocena rankingowa w ostatnim czasie wyraźnie się zmieniła zarówno in plus, jak i in minus. Wzrostu efektywności doświadczył Allianz Selektywny (Allianz FIO). Po dość długim okresie słabości, w lipcu br. fundusz otrzymał notę 4a. To najwyższa ocena od trzech lat. „Czwórkę” udało się utrzymać także w sierpniu, co może oznaczać trwalszą poprawę relacji zysku do ryzyka. Warto podkreślić, że w ostatnim czasie zespół zarządzających zmienił założenia strategii inwestycyjnej realizowanej przez Allianz Selektywny. Obecnie cechą charakterystyczną rozwiązania jest „czystość formy”. Oznacza to, że wartość dodana poszukiwana jest głównie na polskim parkiecie – fundusz charakteryzuje się jednym z najwyższych udziałów spółek krajowych w portfelu.


Na drugim biegunie znalazł się tym razem GAMMA Portfel Pieniężny (GAMMA Portfel FIO). Spadek formy obserwowany jest od przełomu 2017 i 2018 r. W styczniu br., po raz pierwszy od września 2016 r., ocena rankingowa spadła do poziomu 4a, z kolejnymi miesiącami obniżając się jeszcze bardziej. W sierpniu GAMMA Portfel Pieniężny otrzymał najniższą z not – 1a. Tak niskiej oceny rankingowej rozwiązanie nie uzyskało od grudnia 2013 r. Od czerwca br. fundusze z oferty dawnego GAMMA TFI zostały przejęte przez PKO TFI, co mogło wpłynąć na modyfikacje w zakresie polityki inwestycyjnej.
 


Zespół Analiz Online

TAGI:

rankingranking funduszywyniki inwestycyjne

Popularne


zobacz także

↑ na górę