Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (sierpień 2018)

06.09.2018 | Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online
Sierpień był z najgorszych miesięcy pod względem wyników dla całej grupy funduszy absolutnej stopy zwrotu

Sierpień był ciężkim miesiącem na rynkach finansowych. Na większości giełd świata (z wyłączeniem Stanów Zjednoczonych) obserwowaliśmy spadki. Szczególnie dotkliwie wakacje zakończyły rynki wschodzące, które były pod presją kryzysu w Turcji i Argentynie oraz rosnących notowań dolara. Na tym tle całkiem nieźle poradził sobie indeks WIG, który zyskał +0,4%, choć motorem napędowym były niemal wyłącznie duże spółki. Małe i średnie radziły sobie znacznie gorzej, zwłaszcza pod koniec miesiąca. Indeks mWIG40 stracił -2,6%, a sWIG80 -3,7%. Spadające notowania małych i średnich spółek to w dużej mierze skutek kłopotów kilku towarzystw funduszy inwestycyjnych, które miały relacje biznesowe z GetBackiem.
 
Nie mamy jeszcze wycen wszystkich niepublicznych funduszy zamkniętych o strategii absolutnej stopy zwrotu, ale już teraz można założyć, że sierpień był jednym z najgorszych miesięcy w historii całej grupy. Tylko 15% funduszy zdołało obronić się przed stratą. Choć w naszym zestawieniu rozpatrujemy skuteczność takich produktów w okresie trzyletnim na podstawie rocznych stóp zwrotu, to jednak sam sierpień mocno namieszał w przypadku oceny kilku z nich. 
 

Wśród funduszy otwartych (FIO i SFIO) lider pozostał ten sam – Opera Alfa-plus.pl. W okresie ostatnich trzech lat systematycznie dostarczał dodatnie wyniki w okresie rocznym. Poza nim 100-proc. skutecznością może pochwalić się już tylko ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny. Skuteczność Skarbca Market Opportunities i Pekao Alternatywnego – Absolutnej Stopy Zwrotu spadła do 96% - pierwszy z nich w sierpniu zaskoczył bardzo wysoką stratą na poziomie aż -10,1% i zaledwie po miesiącu wypadł ze stawki najskuteczniejszych funduszy. Drugi był tylko nieznacznie pod kreską, ale spadki również w kilku poprzednich miesiącach zaważyły na niższej skuteczności mierzonej za pomocą rocznych stóp zwrotu.
 
Ostatnie miesiące to prawdziwa próba dla strategii absolutnej stopy zwrotu. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku było osiem funduszy ze 100-proc. skutecznością. Od tego czasu bardzo pogorszyła się ona w przypadku dwóch funduszy Altusa (Nowej Europy i Rynku Polskiego), Rockbridge Superior Selektywny czy NN (L) Dynamiczny Globalnej Alokacji. Gorsza skuteczność to przede wszystkim pochodna spadków w segmencie małych i średnich spółek.
 
 

Podobnie było w przypadku zamkniętych publicznych funduszy inwestycyjnych. Obecnie nie ma żadnego produktu tego typu o 100% skuteczności. Najbardziej spadła ona w przypadku Trigon Polskie Perły FIZ – ze 100% na koniec ubiegłego roku do 67% obecnie. Tylko w sierpniu fundusz stracił -5,4%, kontynuując złą passę zapoczątkowaną w lutym br. Na wyróżnienie zasługuje za to Opera Za 3 Grosze FIZ, która od początku roku cały czas pnie się w górę rankingu skuteczności (z 54% na 88%).
Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

Popularne


zobacz także

↑ na górę