Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Aktywa zagranicznych funduszy inwestycyjnych (czerwiec 2018)

22.08.2018 | analizy.pl
Źródło: Analizy Online
pobierz plik: pdf

Drugi kwartał 2018 roku przyniósł kontynuację trendu spadku aktywów monitorowanych przez nas instytucji zagranicznych

Wartość zgromadzonych środków spadła do niespełna 5,8 mld zł. W ciągu trzech miesięcy aktywa zmniejszyły się o ponad -0,08 mld zł (-1,4%), mimo to udało się utrzymać dodatnią dynamikę w skali roku (wzrost o +3,5%). Gdy weźmiemy pod uwagę wyceny w dolarach (który dość istotnie umocnił się względem PLN w II kwartale), to okazuje się, że wartość zgromadzonego kapitału uległa jeszcze większemu uszczupleniu (spadek o -8,9% w II kwartale).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Z pięciu wyodrębnionych przez nas segmentów, wzrost aktywów odnotowały dwie grupy funduszy – obie o marginalnym znaczeniu. Najwyższej dynamiki doświadczyły rozwiązania pieniężne – zgromadzony przez nie kapitał sięgnął 36 mln zł, czyli o +143,7% więcej niż w poprzednim kwartale. To zasługa funduszu oferowanego przez jedną z instytucji – w analizowanym okresie jego aktywa wzrosły blisko 4-krotnie. Drugi kwartał br. przyniósł wzrost wartości środków także funuduszy sektorowych. To znów zasługa jednego rozwiązania.


Jeśli chodzi o rozwiązania dłużne, za spadki odpowiedzialne są przede wszystkim trzy produkty z oferty dwóch globalnych instytucji. W przypadku funduszy akcyjnych w okresie kwiecień-czerwiec aktywa zmniejszyły się szczególnie w kilku rozwiązaniach skupiających się na wybranych regionach, w tym głównie Azji, Ameryce Łacińskiej, strefie euro i tzw. frontier markets. Jednocześnie wzrosła wartość środków zgromadzonych w funduszach inwestujących na rynku surowców i w USA. Łączny bilans tych zmian wynosi -47 mln zł.

Zespół Analiz Online

TAGI:

aktywa funduszy zagranicznychraportwartość i struktura aktywów

Popularne


zobacz także

↑ na górę