To był tydzień: Turcja na krawędzi kryzysu finansowego

10.08.2018 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Ververidis Vasilis / shutterstock.com
Turecka lira szoruje po dnie, a inwestorzy już nawet nie chcą słuchać, co do powiedzenia ma prezydent Erdogan

W piątek po południu za jednego dolara trzeba było płacić 6,5 tureckich lir. W ciągu jednego dnia waluta potaniała o -14%, a na przestrzeni tygodnia o -22%.  Równolegle w górę poszybowały rentowności obligacji skarbowych (prawie 20,00% za 10-letnie papiery). Kraj stoi na krawędzi kryzysu finansowego w związku z coraz śmielszymi poczynaniami prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana mającymi na celu wywarcie wpływu na działania banku centralnego oraz w związku z pogorszającymi się stosunkami handlowymi i dyplomatycznymi ze Stanami Zjednoczonymi.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

 

Jak donosi Reuters, na sytuacji w Turcji cierpi również europejski sektor bankowy. W związku z osłabieniem się liry tureckie przedsiębiorstwa mogą mieć bowiem problem ze spłatą kredytów w euro i dolarze ochoczo zaciąganych w czasie boomu budowlanego w ostatnich latach. Erdogan zdaje się niewzruszony, co jeszcze bardziej zniechęca inwestorów. W piątek wygłosił przemówienie, które bynajmniej nie przyniosło przełomu, a wręcz pogłębiło niepokój inwestorów (widoczny na wykresie tureckiego indeksu akcji BIST100). Potrzebne są czyny. Przede wszystkim umożliwienie bankowi centralnemu podwyżkę stóp procentowych i złagodzenie stosunków z USA. Mając na uwadze wcześniejsze wypowiedzi prezydenta i świeżo nałożone przez USA nowe cła (czytaj sankcje) na importowane z Turcji stal i aluminium, trudno oczekiwać, że do tego dojdzie. Zwłaszcza, że Donald Trump już zapowiedział podwojenie „domiaru”.

Mijający tydzień upłynął pod znakiem sankcji. Stany Zjednoczone poinformowały w środę, że nałożą je również na Rosję za rzekomy atak z użyciem broni chemicznej na jej byłego szpiega i jego córkę w marcu tego roku na terenie Wielkiej Brytanii (Rosjanie zaprzeczają, że to ich sprawka). Sankcje mają zacząć obowiązywać ok. 22 sierpnia. Obejmą eksport technologii amerykańskiej wykorzystywanej m.in. w wojskowości. Chodzi o dobra wysokiego znaczenia, które w normalnych warunkach przed wysłaniem ich do Rosji każdorazowo podlegały ocenie. Z nowymi sankcjami ich eksport będzie automatycznie blokowany.  W reakcji na tę wiadomość moskiewska giełda i rubel zanurkowały. Indeks RTS wyceniany w dolarze na przestrzeni tygodnia jest -7,0% pod kreską.

Zgodnie z zapowiedziami Donalda Trumpa z początku maja od wtorku 7 sierpnia zaczęły obowiązywać sankcje nałożone na irańską ropę i gaz. Dla Irańczyków oznacza to niepewność gospodarczą i możliwy wzrost cen. Jak podaje Aljazeera, żeby ochronić wartość swoich oszczędności kupują złoto i … amerykańskie dolary.

Rynek funduszy inwestycyjnych

Korzystna sytuacja na globalnych rynkach akcji przyczyniła się do wzrostu aktywów w funduszach inwestycyjnych w lipcu. Na koniec miesiąca wynosiły 281,5 mld zł (+0,6% m/m). Pomimo ujemnych napływów netto, wysoki wynik zarządzania sprawił, że wzrosła wartość aktywów zgromadzonych w funduszach akcyjnych (prawie +1 mld zł). Najmocniej jednak urosły środki zgromadzone w funduszach pieniężnych (+1,2 mld zł), głównie za sprawą napływów do tych rozwiązań od klientów detalicznych.   

Quercus TFI opublikował wyniki finansowe za pierwsze sześć miesięcy 2018 roku. W całym półroczu odnotowany został zarówno spadek przychodów (do 47 mln zł z 54,6 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej), jak i zysku operacyjnego (do 14,3 mln zł z 17,8 mln zł). Główną przyczyną była mniejsza baza aktywów pod zarządzaniem.

Tymczasem PKO TFI porządkuje ofertę po przejęciu Gamma TFI (d. KBC). Dojdzie do połączenia 8 subfunduszy z dwóch parasoli. GAMMA Akcyjny przejmie GAMMA Globalny AkcyjnyGAMMA Papierów Dłużnych przejmie GAMMA Globalny Obligacyjny, a GAMMA Stabilny przejmie GAMMA Aktywny. W ramach parasola biznesowego flagowy subfundusz GAMMA przejmie DELTĘ. Zakończenie procesu ma nastąpić w połowie września.
 
Wojciech Kiermacz
Analizy Online

TAGI:

Iranpodsumowanie tygodniaRosjaTurcjaUSA

zobacz także

↑ na górę