W lipcu fundusze pozyskały ok. +0,4 mld zł

08.08.2018 | Anna Zalewska
Źródło: Proxima Studio / Shutterstock.com
Po bardzo słabym czerwcu, najgorszym od 6 lat, w lipcu klienci znów więcej środków wpłacili do funduszy detalicznych niż z nich wypłacili


Ponownie najwięcej nowych środków zgarnęły fundusze gotówkowe +1,2 mld zł, dzięki takim funduszom jak PKO Skarbowy (Parasolowy FIO) – nieustającemu bestsellerowi, czy Arka Prestiż Gotówkowy (Arka Prestiż SFIO). Od początku roku klienci wpłacili do nich już blisko 12 mld zł. Po pięciu kiepskich miesiącach, dodatnie saldo wpłat i wypłat osiągnęły także fundusze mieszane. W tym przypadku to zasługa kilku funduszy – dwóch produktów z Investors TFI oraz QUERCUS Ochrony Kapitału (Parasolowy SFIO), który po kilku trudnych miesiącach wrócił do łask klientów (pozyskał 45 mln zł). Warto też odnotować, że poprawiły się dane w przypadku funduszy akcyjnych. Choć przeważyły odpływy, ich skala była znacznie niższa niż w poprzednich miesiącach. O poprawie wyniku zdecydowały dodatnie napływy do wybranych funduszy akcji zagranicznych.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Z kolei największy odpływ środków odnotowały fundusze absolutnej stopy zwrotu.
 
Jeśli chodzi o same TFI, nie było większych niespodzianek. Najwięcej nowego kapitału pozyskały fundusze PKO TFI (ponad +0,6 mld zł), Union Investment TFI (ponad +0,3 mld zł – głównie dzięki UniLokata (UniFundusze FIO) oraz Investors TFI (ponad +0,3 mld zł), dla którego był to najlepszy miesiąc w tym roku. Warto też wspomnieć o Quercus TFI, które po 5 miesiącach znacznych odpływów, w lipcu przełamał negatywny trend i znalazł się wśród TFI z dodatnim bilansem sprzedaży.
 
Po drugiej stronie znalazło się 16 TFI, dla których lipiec przyniósł przewagę umorzeń. W przypadku trzech TFI przekroczył on –100 mln zł. Wśród nich, dość niespodziewanie, znalazła się Aviva Investors Poland TFI. Jednak zdecydowanie najgorszy był to miesiąc dla Altus TFI oraz Trigon TFI (w obu po ok. -350 mln zł). Najwięcej środków odpłynęło z Trigon Quantum Neutral FIZ.

/az

TAGI:

saldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę