Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (lipiec 2018)

08.08.2018 | Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online
pobierz plik: pdf
Lipiec przyniósł powrót optymizmu na globalnych rynkach, zarówno rozwiniętych, jak i wschodzących. Nastrojom sprzyjały dobre wyniki kwartalne publikowane przez spółki oraz pogłoski o wznowieniu negocjacji między Chinami a USA w celu rozwiązania sporu handlowego. Na poprawie globalnego nastroju korzystał także polski rynek, na którym spora część aktywów zainwestowana jest w fundusze absolute return. Najlepiej wypadły blue chipy – indeks WIG20 zyskał ponad +7,8%, natomiast indeksy małych i średnich spółek wzrosły o odpowiednio +2,8% oraz +2,9%. Nieźle wypadł także rynek długu.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Nie wszystkie fundusze absolutnej stopy zwrotu wykorzystały korzystne warunki – blisko co trzeci zakończył miesiąc ze stratą. Jeszcze gorzej wyglądają statystyki średnioterminowe. W skali ostatnich 12, ale i 36 miesięcy dodatnim wynikiem może się pochwalić mniej niż co drugi fundusz.
 

Wśród tych o publicznym charakterze zaledwie cztery dobrze realizują swoją strategię – czyli regularnie dostarczają dodatnie wyniki w skali 12-miesięcznej niezależnie od bieżącej koniunktury na rynkach finansowych. Do ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny, Pekao Alternatywny - Absolutnej Stopy Zwrotu oraz Opera Alfa-plus.pl po lipcu (mimo niewielkiej straty w tym miesiącu) dołączył Skarbiec Market Opportunities. Ostatni ujemny 12-miesięczny okres fundusz miał ponad 2 lata temu, a więc przestał się już wliczać do naszej analizy. Zarządzany przez Pawła Gierczaka fundusz może pochwalić się jednym z najwyższych wyników w skali 3 lat (na koniec lipca wyniósł on +27,8%). Swoje statystyki poprawia także Skarbiec Market Neutral.
 

Gorzej wygląda sytuacja wśród funduszy zamkniętych (FIZ). Po tym, jak w poprzednim zestawieniu z grona liderów wypadł QUERCUS Multistrategy FIZ, teraz grono to opuścił także PZU FIZ Akord. Jego 12-mies. wynik na koniec lipca spadł do -0,5%, choć w skali 3 lat wciąż na tle konkurencji prezentuje się nieźle (+13,2%). Obecnie żaden z sześciu FIZ-ów publicznych realizujących strategię absolute return nie może pochwalić 100-proc. skutecznością i wygląda na to, że ta sytuacja długo się nie zmieni.
 
W lipcu najwięcej powodów do zmartwienia swoim klientom dostarczył Trigon Polskie Perły FIZ (obok innych FIZ-ów, ale o charakterze niepublicznym, o których tu nie piszemy). Jego certyfikaty tanieją od lutego tego roku, tylko w samym lipcu aż o -15,6% (w sumie o blisko jedną czwartą). Jak tłumaczy Trigon TFI w liście do uczestników innego funduszu, ale także realizującego strategię absolute return, do tak słabych wyników przyczyniła się fala umorzeń oraz słaba sytuacja płynnościowa na warszawskiej giełdzie. W przypadku Trigon Polskie Perły FIZ w lipcu umorzenia przekroczyły 60 mln zł, co daje łącznie 180 mln zł od lipca zeszłego roku – to odpowiada połowie aktywów sprzed roku. 
 
Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę