Dzięki pracom nad PPK rośnie liczba PPE

07.08.2018 | Katarzyna Czupa
Źródło: Aggie 11/shutterstock.com
PPE, przy spełnieniu określonych warunków, może zwolnić pracodawców z oferowania PPK. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na ten krok, a wielu z nich korzysta z oferty TFI

Zgodnie z lipcową wersją projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) pracodawcy nie muszą tworzyć PPK, gdy oferują pracownikom pracownicze programy emerytalne (PPE) i spełnią dwa dodatkowe warunki. Odprowadzana składka nie może być mniejsza niż 3,5% wynagrodzenia, a do PPE musi przystąpić co najmniej 25% osób zatrudnianych w danym podmiocie. Według zapowiedzi regulacje mają zacząć obowiązywać z początkiem 2019 r., jednak ich wpływ widać już teraz – rośnie liczba zakładanych PPE zarządzanych przez TFI.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Dotychczas liczba programów rosła bardzo powoli – każdego roku zakładano zaledwie ok. kilkanaście nowych PPE. Wraz z konkretyzacją planów wprowadzenia PPK dynamika wzrosła – w 2017 r. powstały 43 nowe programy emerytalne zarządzane przez TFI (łącznie było ich 382). W pierwszym półroczu 2018 r. trend ten jeszcze mocniej się nasilił. Na koniec czerwca 2018 r. w Polsce działało 450 PPE zarządzanych przez TFI. To o 68 (+18%) więcej niż pół roku wcześniej.


Od lat liderem rynku jest TFI PZU – na koniec minionego półrocza zarządzało 168 programami, z czego 25 uruchomiono w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku. W kolejnych miesiącach ich liczba może wzrosnąć jeszcze bardziej. Jak poinformowało towarzystwo, kolejne 22 PPE jest w trakcie rejestracji, a pięć umów podpisanych z pracodawcami czeka na złożenie wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego. Ponadto towarzystwo prowadzi negocjacje z pracodawcami w sprawie kolejnych 21 programów (stan na 23 lipca 2018 r.).

Warto przy tym zauważyć, że w przypadku podmiotów wchodzących w skład grup ubezpieczeniowych PPE są uruchamiane nie tylko pod skrzydłami TFI, ale także TUnŻ. PZU Życie zarządza ok. 350 programami. Podobne proporcje występują także jeśli chodzi o Grupę Aviva – Aviva Investors Poland TFI zarządza 11 PPE, a TUnŻ z tej samej grupy kapitałowej 106.
 

Wysokiej dynamiki przyrostu nowych programów doświadcza także PKO TFI (łącznie z GAMMA TFI). Na koniec I połowy br. towarzystwo zarządzało 38 PPE, to o +16 więcej niż na koniec grudnia 2017 r. Do tego w KNF na rejestrację czeka 19 wniosków, a 24 umowy w sprawie kolejnych PPE są procedowane z klientami.

Za spółkami kontrolowanymi przez Skarb Państwa znalazło się NN Investment Partners TFI, które na koniec czerwca 2018 r. zarządzało równo 100 programami, z czego dziewięć uruchomiono w pierwszej połowie br. 

Przyrost liczby programów przełożył się na poszerzenie grona uczestników PPE – na koniec czerwca 2018 r. w programach tych uczestniczyło blisko 260 tys. osób, co oznacza półroczny wzrost w wysokości 7,7 tys. osób (w ostatnich latach było to ok. 10-11 tys. osób rocznie). Spadły natomiast zgromadzone środki. Na koniec pierwszego półrocza wartość aktywów wyniosła 7 422 mln zł, podczas gdy na koniec grudnia 2017 r. było to 7 431 mln zł.

Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

Aviva Investors TFIemeryturaNN Investment Partners TFIPKO TFIPPEPPKTFI PZU

zobacz także

↑ na górę