Wyniki funduszy inwestycyjnych (lipiec 2018)

02.08.2018 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Lipiec przyniósł powrót optymizmu na globalne rynki. Indeks MSCI ACWI, mierzący koniunkturę na podstawie kilkudziesięciu największych giełd świata, wzrósł o blisko +2,9%

Popyt dominował zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących. Nastrojom sprzyjały dobre wyniki kwartalne publikowane przez spółki oraz pogłoski o wznowieniu negocjacji między Chinami a USA w celu rozwiązania sporu handlowego. W efekcie niemal wszystkie grupy funduszy akcyjnych zakończyły miesiąc na plusie. Zarobić można było także na rynku długu.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Po raz pierwszy od długiego czasu pozycję lidera zestawienia miesięcznych stóp zwrotu objęły fundusze inwestujące w akcje polskich spółek. Najlepiej wypadły rozwiązania o strategii uniwersalnej – ich średni wynik to +5,2%. Sporo dały zarobić też małe i średnie spółki – fundusze angażujące się w ten segment rynku zyskały +3,0%.
 
Polski rynek korzystał na poprawie globalnego nastroju wobec akcji. Zadziałały też czynniki lokalne – lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne i nowe zapisy w opublikowanym projekcie o pracowniczych planach kapitałowych (m.in. wymóg utrzymywania co najmniej połowy części akcyjnej funduszy zdefiniowanej daty w akcjach spółek z WIG20). W minionym miesiącu to właśnie blue chipy wypadły najlepiej – wartość indeksu WIG20 wzrosła o ponad +7,8%. W efekcie spośród funduszy akcji polskich uniwersalnych najwyższą stopę zwrotu wypracował ING BSK Indeks WIG 20 (ING BSK Fundusze Indeksowe SFIO) – co ciekawe, jego wynik był wyraźnie wyższy od wzorca, który ma odzwierciedlać (+11,6%). Wśród rozwiązań inwestujących w małe i średnie spółki najlepiej wypadł Millennium Dynamicznych Spółek (Millennium FIO). Wartość jego jednostki wzrosła o +5,1%.
 

Lipiec sprzyjał także funduszom akcji notowanych na rynkach rozwiniętych. Motorem napędowym wzrostu wycen były dobre wyniki kwartalne – choć w przypadku kilku spółek, w tym m.in. Facebooka, nie obyło się bez rozczarowań, to dotychczasowy bilans jest pozytywny. Najwyższą stopę zwrotu wypracowały rozwiązania lokujące środki w Europie Zachodniej – zyskały średnio +2,3%. Tuż za nimi znalazły się fundusze inwestujące globalnie (+2,1%) i na rynku amerykańskim (+2,0%). W pierwszej z grup najlepiej wypadł QUERCUS Europa (Parasolowy SFIO), którego wynik to +4,3%. W pozostałych pałeczkę lidera dzierżyły odpowiednio Opera Beta-plus.pl (Opera SFIO) i Esaliens Małych Spółek Amerykańskich (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO), które wypracowały kolejno +4,4% i +3,4%.

 
Miniony miesiąc był udany także na rynku długu – zarobić dały wszystkie grupy funduszy inwestujące w tę klasę aktywów. W Polsce retoryka Rady Polityki Pienięznej pozostaje gołębia (niezmiennie niskie stopy procentowe mają pozostać nawet do 2020 r.), a inflacja rośnie w umiarkowanym tempie, wolniej od oczekiwań. W rezultacie w lipcu rentowność 10-letnich polskich obligacji skarbowych spadła o ok. -5 p.b. (z 3,23% do 3,18%). Fundusze skupiające się na papierach emitowanych przez Skarb Państwa oraz te lokujące środki w obligacje korporacyjne zyskały średnio +0,2%. Natomiast stopa zwrotu produktów o strategii uniwersalnej wyniosła +0,3%. Na plusie miesiąc zakończyły także rozwiązania inwestujące za globalnym rynku długu. Z całego segmentu dłużnego najlepiej wypadł NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (Waluta Lokalna) (NN SFIO) ze stopą zwrotu +2,2%.
 
Na drugim biegunie znalazły się fundusze akcji tureckich. Lipiec to szósty z rzędu miesiąc z ujemnymi stopami zwrotu. Wdrażanie systemu prezydenckiego przez Recepa Tayyipa Erdoğana oraz brak oczekiwanej przez rynek podwyżki stóp procentowych przez turecki bank centralny pociągnął za sobą dalszą deprecjację tureckiej waluty – w ciągu minionego miesiąca lira straciła blisko -9,0%. W efekcie, mimo że giełda znalazła się na lekkim plusie krajowe rozwiązania straciły średnio -6,9%. To drugi najsłabszy miesiąc w tym roku. Najgorzej wypadł Investor Turcja (Investor SFIO), którego wynik to -8,5%.
 
Nie najlepiej radziły sobie także fundusze rynku surowców inwestujące w metale szlachetne. Ich średni wynik wyniósł w lipcu -2,4%. Pomimo niepewnej sytuacji co do przyszłości globalnych relacji handlowych, inwestorzy stronią od złota – jego cena spadła o -2,5%. Surowiec ten stanowi istotną część portfeli polskich funduszy, co przełożyło się na ujemne stopy zwrotu wszystkich rozwiązań. Najsłabiej wypadł QUERCUS Gold (Parasolowy SFIO) – wartość jego jednostki spadła o -3,0%.
 
Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze akcji polskich małych i średnich spółekfundusze akcji polskich uniwersalnefundusze dłużnefundusze dłużne polskie korporacyjnefundusze dłużne polskie papiery skarbowefundusze złotarynek akcjiwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę