Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Najpopularniejsze fundusze pierwszego półrocza 2018 r.

12.07.2018 | Katarzyna Czupa
Ostatni miesiąc był pierwszym od półtora roku, w którym wypłaty z funduszy były wyższe od wpłat. Całe półrocze zamknęło się jednak na plusie. Aż 33 fundusze pozyskały po ponad 100 mln zł

W pierwszym półroczu 2018 r. wśród inwestorów największą popularnością cieszyły się rozwiązania o najniższym ryzyku – bilans sprzedaży funduszy gotówkowych i pieniężnych wyniósł ponad +10,4 mld zł netto. To więcej niż wpłacono w całym rekordowym 2017 r. To właśnie fundusze z tego segmentu zdominowały zestawienie najpopularniejszych funduszy I półrocza.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Liderem został PKO Skarbowy (Parasolowy FIO), do którego w 6 miesięcy klienci wpłacili blisko +2,6 mld zł netto. Fundusz ten cieszył się największą popularnością także w ubiegłym roku – wtedy trafiło do niego ponad +5,4 mld zł netto, za co otrzymał statuetkę Alfa Bestseller. W gromadzeniu kapitału pomaga m.in. program inwestycyjny PKO Akcjomat II, które są dystrybuowane za pośrednictwem sieci sprzedaży PKO Banku Polskiego, w ramach którego środki w pierwszej kolejności wpłacane są właśnie do tego funduszu.

Pierwsze półrocze nie przyniosło zmian także jeśli chodzi o drugie miejsce na podium – podobnie jak w ubiegłym roku zajmuje je UniKorona Pieniężny (UniFundusze FIO). Produkt z oferty Union Investment TFI może pochwalić się wysokim 5-gwiazdkowym ratingiem Analiz Online oraz nagrodą Alfa 2014 r. Saldo wpłat i wypłat tego funduszu za ostatnie sześć miesięcy wyniosło blisko +1,2 mld zł netto (w 2017 r. było to 1,7 mld zł netto). Warto jednak zauważyć, że czerwiec przerwał trwający od sierpnia 2016 r. trend systematycznej miesięcznej przewagi wpłat – bilans sprzedaży wyniósł w ubiegłym miesiącu -0,02 mln zł netto.


Brąz trafił do jednego z najmłodszych rozwiązań w ofercie PKO TFI – PKO Bursztynowy (PKO Portfele Inwestycyjne SFIO). Rozwiązanie to zostało uruchomione pod koniec ubiegłego roku w ramach nowego parasola PKO Portfele Inwestycyjne SFIO, który obejmuje fundusze portfelowe o różnym poziomie ryzyka. PKO Bursztynowy cechuje się najmniej agresywnym profilem – udział akcji jest tu najniższy (nie może przekraczać 10%). Od początku działalności wszystkie rozwiązania w ramach PKO Portfele Inwestycyjne SFIO przyciągają kapitał klientów. Najwięcej środków jak dotąd pozyskał PKO Bursztynowy, do którego wpłacono ponad +0,8 mld zł netto.

Tuż za podium znalazł się Arka Prestiż Gotówkowy (Arka Prestiż SFIO). Ostatnie lata nie sprzyjały temu funduszowi – od 2013 r. bilans sprzedaży był znacznie niższy niż konkurentów, a w minionym roku przeważyły umorzenia. Minione półrocze przyniosły jednak wzrost zainteresowania klientów – saldo wpłat i wypłat wyniosło ponad +0,8 mld zł.

Pierwszą piątkę najpopularniejszych rozwiązań zamyka Pekao Gotówkowy (Pekao Funduszy Globalnych SFIO), do którego wpłacono ok. +0,6 mld zł netto. Rozwiązanie to cieszy się stabilnym strumieniem napływów od momentu uruchomienia – roczny bilans sprzedaży jest dodatni od 2009 r. Cechą charakterystyczną tego produktu jest bardzo niskie ryzyko stopy procentowej, wręcz bliskie zera. W rezultacie zmiany rynkowych stóp procentowych nie mają praktycznie żadnego wpływu na bieżącą wartość papierów skarbowych w portfelu.

Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

najpopularniejsze funduszesaldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

Popularne


zobacz także

↑ na górę