Najlepsze z najlepszych - fundusze do budowy portfela (czerwiec 2018)

10.07.2018 | Anna Zalewska
Przedstawiamy fundusze, które otrzymały najwięcej gwiazdek w ratingach oraz mają wysokie oceny w naszym comiesięcznym Rankingu Analiz Online

Jak co kwartał, sprawdzamy które fundusze spełniają wyśrubowane kryteria wyboru do budowy portfela wygrywającego z rynkiem. Wybierając je opieramy się na dwóch gotowych narzędziach – ratingach (opartych na analizie ilościowej i jakościowej) oraz rankingach funduszy (wyliczanych co miesiąc) jednocześnie. Ostateczna lista najlepszych funduszy składa się z produktów o najwyższych ocenach ratingowych (4 lub 5 gwiazdek) w danej grupie porównawczej i jednocześnie posiadających odpowiednio wysoką sumę ocen rankingowych (12-mies. i 36 mies. - minimum 7).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Przyjrzyjmy się jakie zmiany zaszły na liście w ostatnim kwartale.


Wszystkie zmiany w zestawieniu funduszy akcyjnych mają negatywny charakter. Z listy zniknęły bowiem fundusze, których rankingi długoterminowe nieznacznie się pogorszyły, na tyle, że suma dwóch ocen spadła poniżej wymaganego progu 7 punktów. Mowa o NN Średnich i Małych Spółek (NN FIO), Noble Fund Akcji (Noble Funds FIO) oraz PKO Akcji Nowa Europa (Parasolowy FIO). Ich jakość wciąż jest jednak wysoka, co potwierdzają ich ratingi utrzymane na wysokim poziomie (4 lub 5 gwiazdek). Najdłużej na naszej liście najlepszych funduszy akcyjnych utrzymuje się natomiast PKO Akcji Plus (Parasolowy FIO), który może się pochwalić najwyższą oceną ratingową (5 gwiazdek) oraz najwyższymi ocenami w Rankingu zarówno 12-, jak i 36-miesięcznym (5a).
 
W przypadku funduszy mieszanych lista pozostaje bez zmian.


Trochę nowości dostarczyły nam natomiast fundusze dłużne. Z zestawienia zniknęły takie tuzy, jak UniKorona Obligacje (UniFundusze FIO) czy Aviva Investors Obligacji Dynamiczny (Aviva Investors FIO), które odskoczyły od konkurencji (in minus) w drugim kwartale tego roku oraz GAMMA Papierów Dłużnych (GAMMA FIO), który miał nieco lepsze wyniki, ale i tak nie uchronił się przed pogorszeniem ocen w rankingu.
 
Na listę wskoczyły natomiast trzy inne fundusze - UniWIBID Plus (UniFundusze SFIO) – fundusz, który od lat trzyma równą formę. Chociaż wynikami nie błyszczy na tle konkurentów, to oferuje w zamian przewidywalność oraz transparentną strategię. Od dawna może pochwalić się 4 gwiazdkami w Ratingu Analiz Online, a od maja tego roku dobrą oceną 4a w rankingu krótkoterminowym (dzięki czemu suma ocen wzrosła do wymaganego poziomu – min. 7). Podobnie prezentuje się UniLokata (UniFundusze FIO) – fundusz dedykowany głównie tym klientom, którzy oczekują wyników lepszych od lokaty bankowej przy możliwie najniższym stopniu ryzyka. Fundusz także od dawna ma wysoką ocenę w Ratingu, a od 2 miesięcy – wysoką ocenę 12-miesięczną (4a, wcześniej było to przeciętne 3a).
 
Ostatnią zmianą, o której warto wspomnieć, jest pojawienie się na liście najlepszych funduszy - Ipopema Dłużny (Ipopema SFIO). Fundusz ten ma stosunkowo krótką historię, dopiero niedawno skończył 3 lata, dzięki czemu po raz pierwszy mógł otrzymać ocenę w tym horyzoncie – i to od razu najwyższą 5a. W dodatku na początku marca nasi analitycy nadali mu Rating, i - co rzadko się zdarza w przypadku debiutantów – od razu najwyższy 5 gwiazdek. Jak czytamy w uzasadnieniu „zarówno elastyczna polityka inwestycyjna, jak i uzyskiwane dotychczas stopy zwrotu stawiają fundusz pośród najlepszych w swojej grupie porównawczej. Do tego jest on bardzo zbliżony do IPOPEMA Obligacji – różnica polega na braku obligacji korporacyjnych oraz nieznacznie szerszych limitach inwestycyjnych (np. duration). To rozwiązanie zostało przez nas niedawno nagrodzone najwyższą oceną 5 gwiazdek, dlatego też inna ocena dla IPOPEMA Dłużny byłaby niespójna”.
 
Ostatecznie doszło do kilku istotnych zmian samej listy TFI mających najwięcej reprezentantów w zestawieniu. Dzięki awansowi Union Investment TFI mamy obecnie 2 liderów: wspomniane TFI oraz PKO TFI (po 7 funduszy). Na drugim miejscu także są dwa towarzystwa ex aequo: Investors TFI oraz Noble Funds TFI (po 5 funduszy), a na trzecim – aż 3 instytucje: BZ WBK TFINN TFI oraz Ipopema TFI (po 3 fundusze).
 
Więcej o samej metodologii oraz wskazówkach jak korzystać z powyższego zestawienia w tekście edukacyjnym „Stwórz portfel z najlepszymi funduszami wg Analiz Online”.

Anna Zalewska
Analizy Online

TAGI:

fundusz w portfeluwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę