Wyniki funduszy inwestycyjnych (czerwiec 2018)

03.07.2018 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
To był ciężki miesiąc dla posiadaczy jednostek i certyfikatów funduszy inwestycyjnych. W czerwcu rynki akcji od Chin, przez Europę na Ameryce Południowej kończąc, notowały spadki

Indeks MSCI World mierzący koniunkturę na podstawie kilkudziesięciu największych giełd świata spadł o -0,7%. Największym zmartwieniem inwestorów jest możliwa eskalacja tzw. wojny handlowej. Do tego dochodzi odpływ kapitału z rynków wschodzących spowodowany m.in. rosnącym ryzykiem politycznym i umacniającym się dolarem.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Jednym z nielicznych „zielonych” wyjątków na globalnej mapie giełd były duże spółki i sektor technologiczny w Stanach Zjednoczonych. Oprócz solidnych fundamentów amerykańskiej gospodarki, stoi za tym wiara inwestorów w innowacyjność spółek takich jak Apple czy Alphabet. To między innymi one są magnesem na kapitał gromadzony zarówno w pasywnych ETF-ach, jak i funduszach zarządzanych aktywnie. Problemy innych rynków w czerwcu sprawiły, że fundusze akcji amerykańskich znalazły się na szczycie zestawienia stóp zwrotu ze skromnym średnim wynikiem (+0,7%). Najlepiej wypadły fundusze Esaliens Okazji Rynkowych (+7,1%) oraz Esaliens Amerykańskich Spółek Wzrostowych (+2,1%).
 
Kolejne miejsca w zestawieniu średnich stóp zwrotu zajęły fundusze inwestujące na polskim rynku długu. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych nieco spadły w czerwcu (co oznacza wzrost cen). Z fundamentalnego punktu widzenia polska gospodarka, a więc i rynek długu, wyglądają obiecująco – solidny wzrost gospodarczy, utrzymujące się niskie, przynajmniej do następnego roku, stopy procentowe – jednak głównym czynnikiem, który może mu ciążyć, są przepływy globalnego kapitału. Ten kieruje się z gospodarek wschodzących (w tym Polski) do rozwiniętych (przede wszystkim Stanów Zjednoczonych). Na razie jednak fundusze z ekspozycją na polski dług są jednymi z najlepiej radzących sobie w tym roku, biorąc pod uwagę średni wynik od początku roku dla poszczególnych grup. W czerwcu najlepiej wypadły ALFA SFIO (+0,7%), Ipopema Dłużny (+0,5%) i Skarbiec Obligacja (+0,5%).
 
Pozostałe grupy znalazły się w czerwcu pod kreską. Najmocniej – fundusze akcji rynków wschodzących. Kolejny miesiąc z rzędu czerwoną latarnią są walory tureckie (fundusze akcji tureckich straciły średnio -6,5%). W czerwcu Turcy wybierali prezydenta i niespodzianek nie było – najwyższy urząd w państwie ponownie objął Recep Tayyip Erdogan, na którego oddano 52,5% głosów. Rzetelność przeprowadzenia wyborów poddawana jest pod wątpliwość – Erdogan świętował zwycięstwo jeszcze przed podaniem oficjalnych wyników. Nowy, stary prezydent rozpoczyna 5-letnią kadencję z szerszymi uprawnieniami, które zyskał w wyniku zeszłorocznego referendum. W świetle słabnącej w oczach liry i giełdy tureckiej oraz chęci ingerowania Erdogana w działania niezależnego banku centralnego trudno oszacować co będzie dalej. Niepewność z kolei nie służy spokojnym wzrostom szerokiego rynku.
 
Również pozostałe fundusze akcji globalnych rynków wschodzących (-3,3%) nie rozpieszczały inwestorów w czerwcu. Powodów należy szukać we wciąż umacniającym się dolarze, który sprawia, że dług w tej walucie staje się trudniejszy do spłacenia, a tego najwięcej mają właśnie kraje rozwijające się. Na niekorzyść działa również niestabilna sytuacja polityczna w dużej gospodarce brazylijskiej (w czerwcu indeks akcji Bovespa spadł o -5,2%), argetyńskiej, wspomnianej tureckiej, i oczywiście chińskiej, której rząd zaangażował się w wojnę handlową z najpotężniejszym krajem świata – USA.
 
Mając to na uwadze, słaby czerwiec na polskim rynku akcji nie dziwi. Traciły blue chipy – najbardziej zależne od przepływów globalnego kapitału oraz spółki małe i średnie, które tkwią w maraźmie już od przeszło roku. W związku z tym fundusze akcji polskich uniwersalnych straciły średnio -3,0%, a fundusze akcji polskich małych i średnich spółek -4,3%. Jedynymi funduszami ze wspomnianych grup z dodatnią stopą zwrotu w czerwcu były Investor Akcji (+1,5%) oraz Investor Top 25 Małych Spółek (+1,2%).
 
 Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze akcji polskich małych i średnich spółekfundusze akcji polskich uniwersalnefundusze dłużnefundusze dłużne polskie korporacyjnefundusze dłużne polskie papiery skarbowefundusze złotarynek akcjiwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę