Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (maj 2018)

04.06.2018 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Po chwilowym odbiciu w kwietniu warszawska giełda powróciła do tendencji spadkowej, zaliczając w maju lokalny dołek. Od początku roku WIG traci -10%

Na wartości straciły wszystkie główne indeksy warszawskiej giełdy, głównie za sprawą zagranicznych inwestorów wycofujących kapitały z rynków wschodzących. Najmocniej ucierpiał WIG20 (-5,9%), który wrócił do poziomów z marca zeszłego roku. Na minusie zakończyły miesiąc także indeksy mniejszych spółek (sWIG80 -3,5%, a mWIG40 -1,5%).
 
Wyniki funduszy emerytalnych
Wypełnienie portfeli OFE polskimi akcjami (ok. 80%) utrudnia uniknięcie strat w obliczu spadków. Wszystkie fundusze poniosły stratę, a średnia stopa zwrotu wyniosła -3,6%. Także w horyzoncie rocznym wyniki są ujemne, przy czym najlepiej wypadł OFE PZU „Złota Jesień”, który traci -0,8%.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Ranking OFE
To właśnie ten fundusz zajmuje pozycję lidera w naszym rankingu. Jako jedyny otrzymał najwyższą ocenę 5a w obu zestawieniach (12- i 36-miesięcznym). W horyzoncie rocznym najwyższą ocenę otrzymał także Generali OFE (drugi miesiąc z rzędu) i jeśli ją utrzyma przez jakiś czas, jest szansa, że także długoterminowe oceny ulegną poprawie (na razie wciąż są na najniższym poziomie 1a).

 
Na ostatnim miejscu zestawienia pozostało Pekao OFE, które w maju poniosło największą stratę (-4,3%) i które zajmuje także ostatnie miejsce w zestawieniu rocznych stóp zwrotu. Fundusz ten w najbliższych miesiącach zostanie przejęty przez OFE PZU Złota Jesień. Proces likwidacji rozpocznie się 1 sierpnia i zakończy 12 października 2018 r. Wtedy też aktywa Pekao OFE  zostaną przeniesione do OFE „PZU Złota Jesień”. Tym samym na rynku pozostanie 10 otwartych funduszy emerytalnych.
 
Aktywa funduszy emerytalnych
Maj przyniósł spadek aktywów zarządzanych przez OFE, łącznie o -6,5 mld zł. Wynika on głównie z ujemnej stopy zwrotu, której wpływ szacujemy na ponad -6 mld zł. Jednocześnie OFE osiągnęły ujemny bilans przepływów z ZUS. Przelew środków z OFE do ZUS w ramach tzw. suwaka wyniósł w maju -668 mln zł, podczas gdy ZUS przelał na konta OFE jedynie 275 mln zł.
 

Zespół Analiz Online

Komentarz IGTE
W przeciwieństwie do minionego, rekordowego pod względem stóp zwrotu OFE roku, 2018 nie jest póki co szczególnie hojny dla przyszłych emerytów. Wynika to ze słabszej odporności rodzimego rynku na zjawiska o skali globalnej oraz niewielkiej możliwości dywersyfikacji portfela funduszy emerytalnych. Z pewnością wdrożenie obu komponentów reformy emerytalnej pozwoli na zmniejszenie zależności wyników GPW od zachowań inwestorów zagranicznych, a ponadto pozwoli alokować aktywa OFE w sposób lepiej amortyzujący przeceny akcji. W tym kontekście bardzo pozytywnie należy ocenić determinację decydentów do sprawnego procedowania ustawy o PPK, jak również trwające prace nad strategią rozwoju naszego rynku kapitałowego – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

TAGI:

IGTEMałgorzata RusewiczOFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

Popularne


zobacz także

↑ na górę