Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Rośnie liczba klientów funduszy zagranicznych

01.06.2018 | Anna Zalewska
W 2017 roku liczba posiadaczy tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych notyfikowanych w Polsce wzrosła do ponad 90 tys. osób – wynika z danych KNF

Po dwóch słabszych latach aktywa działających na polskim rynku finansowym funduszy zagranicznych skoordynowanych z dyrektywą UCITS wzrosły w 2017 roku do ponad 5,6 mld zł, czyli aż o +16,4%.
 
W całym 2017 roku klienci wpłacili do funduszy zagranicznych +4,68 mld zł, jednocześnie odkupując tytuły o wartości łącznie -4,0 mld zł. W efekcie saldo wpłat i wypłat wyniosło +0,64 mld zł. Przy zbywaniu i odkupywaniu tytułów uczestnictwa fundusze zagraniczne pobierały opłaty manipulacyjne. Łączna ich wartość wyniosła ok. 27,4 mln zł przy zbywaniu, natomiast przy odkupywaniu ok. 107,4 tys. zł.
 
 

Rok 2017 był czwartym z kolei, w którym rosła liczba posiadaczy tytułów uczestnictwa zagranicznych funduszy. Na koniec 2017 roku było ich 90,0 tys., o +10% więcej niż rok wcześniej. Na jednego uczestnika przypada średnio 62,5 tys. zł.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

W minionym roku do rejestru funduszy zagranicznych dostępnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostały wpisane 2 fundusze: C-Quadrat ARTS Total Return Flexible oraz Fidelity UCITS ICAV.
 
W efekcie liczba funduszy i subfunduszy objętych notyfikacją KNF na koniec roku wyniosła 757, z których 258 było w faktycznej dystrybucji.
 
Anna Zalewska
Analizy Online

TAGI:

fundusze zagraniczneliczba klientów wartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę