Czas nagli Erdogana. Złe wieści z Europy

25.05.2018 | RDM Wealth Management
Polityka prezydenta Turcji doprowadziła do tego, że notowania lokalnej waluty totalnie wymknęły się spod kontroli. O ile jego zachowanie szczególnie nie dziwi, o tyle niemal zupełny brak reakcji banku centralnego (podobno jeszcze niezależnego) już tak

Tymczasem wstępne odczyty indeksów PMI w Europie sugerują wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego. To niedobra wiadomość dla Polski.
 
Turcja, notowania liry, Erdogan i lokalny bank centralny w ciągu ostatnich kilkunastu dni na brak zainteresowania narzekać nie mogą. Chodzi oczywiście o dynamiczne osłabienie lokalnej waluty, które właściwie z dnia na dzień coraz bardziej przypominało paniczną wyprzedaż, a dzienna zmiana kursu walutowego przekraczająca 1% była właściwie normą. O ile zachowanie prezydenta nie wykraczało poza przyjętą przez niego od dłuższego czasu kreację, o tyle bierność banku centralnego, podobno wciąż niezależnego, była wręcz skandaliczna.

Sprawdź wyniki funduszy akcji tureckich

Kilkanaście dni temu prezydent postanowił zwołać „Radę Ekonomiczną”, na której miała być dyskutowana kwestia słabości waluty – oczekiwano reakcji banku centralnego. Zamiast tego Erdogan przekazał, że po wyborach zamierza zwiększyć swoją odpowiedzialność za politykę pieniężną – naturalnie inwestorom to się nie spodobało. Sesje mijały, lira tonęła, a turecki prezydent w swoim stylu zaczął oskarżać Amerykanów o celowe działanie przeciwko Turkom.

Wyprzedaż znowu więc przyspieszyła. I dopiero, gdy podczas środowej sesji za dolara trzeba było już płacić 4,90 TRY, bank centralny zareagował. Na nadzwyczajnym posiedzeniu zdecydowano się podnieść o 300 pb tzw. stopę późnego okna płynnościowego. Inwestorzy zareagowali natychmiast i lira się wyraźnie umocniła – dzień później jednak wszystko wróciło do normy, a to oznacza, że prawdopodobnie bank centralny się spóźnił.

Co więc dalej? Ostatnie zmiany na rynku walutowym szybko znajdą zauważalne odzwierciedlenie w sferze realnej. Skutki odczują zwykli obywatele oraz przedsiębiorstwa. Po pierwsze dynamika inflacji, która od kilku miesięcy przekracza 10% może zbliżyć się nawet do 20% (biorąc pod uwagę zmianę r/r ceny ropy naftowej i liry do dolara), a więc drenaż portfeli Turków bez wątpienia w następnych miesiącach przyspieszy. Po drugie to oznacza mocny wzrost zadłużenia tureckich firm – dług zagraniczny rządu i przedsiębiorstw wynosi prawie 70% i jest zdecydowanie najwyższy wśród wszystkich rynków wschodzących. Ale czy to ma znaczenie? Erdogan niemal na pewno wygra zbliżające się wybory. Wówczas otrzyma bardzo szerokie uprawnienia, bowiem zbliżające się wybory usankcjonują zmiany w konstytucji – w Turcji zacznie obowiązywać system prezydencki. Jeżeli po wyborach prezydent nie zmieni swojej polityki (zakładamy, że nie posunie się do całkowitego przejęcia kontroli nad polityką pieniężną) to naszym zdaniem inwestorzy „zatopią” lirę, a wówczas ryzyko kryzysu walutowego będzie rosło.

W minionym tygodniu opublikowano wstępne odczyty przemysłowych i usługowych indeksów PMI w Europie. Generalnie były dużo słabsze od oczekiwań (pozytywnie zaskoczył tylko przemysłowy PMI we Francji), a kompozyt europejski zanotował najniższy poziom od półtora roku. Spadają dynamiki produkcji, nowych zamówień, zatrudnienia oraz backlogów. Również poziom optymizmu jest coraz niższy, a przedsiębiorcy w Niemczech są najmniej optymistycznie nastawieni do następnych 12 miesięcy od listopada 2016 roku. Oczywiście należy poczekać na rewizję, ale majowe dane sugerują, że spowolnienie dynamiki wzrostu w Europie przyspiesza, przede wszystkim w Niemczech. A to z kolei nie jest dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, silnie powiązanej z naszymi zachodnimi sąsiadami.

Naszymi zdaniem kolejne słabsze dane z Europy sugerują, że gospodarka zauważalnie wchodzi w spowolnienie wzrostu gospodarczego. Czy to kolejne sygnały sugerujące, że hossa zaczyna się kończyć? Trudno w tej chwili mówić o pespektywie zakończenia hossy, ale mając na uwadze wiele czynników ryzyka w globalnej geopolityce i perspektywę populistycznego rządu we Włoszech, istnieje prawdopodobieństwo, że inwestorzy zrewidują swoją ocenę perspektyw.

Szymon Juszczyk, Dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami
RDM Wealth Management

TAGI:

komentarze zarządzającychPMIRDM Wealth ManagementSzymon JuszczykTurcja

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

17
cze
Empty-hex
Fed pomoże rynkowi akcji
11
cze
Empty-hex
Sprawdzony wskaźnik o krok od sygnału ... kupna
10
cze
Empty-hex
Pod batutą Trumpa
7
cze
Empty-hex
Podsumowanie maja na rynkach
31
maj
Empty-hex
Kłopoty Idea Banku i Getin Banku mogą obciążyć cały sektor bankowy
30
maj
Empty-hex
Baltic Capital TFI: Przewidywania rynkowe - maj 2019
23
maj
Empty-hex
Zolkiewicz & Partners: barbarzyński relikt nadal w cenie
22
maj
Empty-hex
Quercus TFI: Korekta akcji spółek zagranicznych. Dobry moment na zakup
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę