Czas nagli Erdogana. Złe wieści z Europy

25.05.2018 | RDM Wealth Management
Polityka prezydenta Turcji doprowadziła do tego, że notowania lokalnej waluty totalnie wymknęły się spod kontroli. O ile jego zachowanie szczególnie nie dziwi, o tyle niemal zupełny brak reakcji banku centralnego (podobno jeszcze niezależnego) już tak

Tymczasem wstępne odczyty indeksów PMI w Europie sugerują wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego. To niedobra wiadomość dla Polski.
 
Turcja, notowania liry, Erdogan i lokalny bank centralny w ciągu ostatnich kilkunastu dni na brak zainteresowania narzekać nie mogą. Chodzi oczywiście o dynamiczne osłabienie lokalnej waluty, które właściwie z dnia na dzień coraz bardziej przypominało paniczną wyprzedaż, a dzienna zmiana kursu walutowego przekraczająca 1% była właściwie normą. O ile zachowanie prezydenta nie wykraczało poza przyjętą przez niego od dłuższego czasu kreację, o tyle bierność banku centralnego, podobno wciąż niezależnego, była wręcz skandaliczna.

Sprawdź wyniki funduszy akcji tureckich

Kilkanaście dni temu prezydent postanowił zwołać „Radę Ekonomiczną”, na której miała być dyskutowana kwestia słabości waluty – oczekiwano reakcji banku centralnego. Zamiast tego Erdogan przekazał, że po wyborach zamierza zwiększyć swoją odpowiedzialność za politykę pieniężną – naturalnie inwestorom to się nie spodobało. Sesje mijały, lira tonęła, a turecki prezydent w swoim stylu zaczął oskarżać Amerykanów o celowe działanie przeciwko Turkom.

Wyprzedaż znowu więc przyspieszyła. I dopiero, gdy podczas środowej sesji za dolara trzeba było już płacić 4,90 TRY, bank centralny zareagował. Na nadzwyczajnym posiedzeniu zdecydowano się podnieść o 300 pb tzw. stopę późnego okna płynnościowego. Inwestorzy zareagowali natychmiast i lira się wyraźnie umocniła – dzień później jednak wszystko wróciło do normy, a to oznacza, że prawdopodobnie bank centralny się spóźnił.

Co więc dalej? Ostatnie zmiany na rynku walutowym szybko znajdą zauważalne odzwierciedlenie w sferze realnej. Skutki odczują zwykli obywatele oraz przedsiębiorstwa. Po pierwsze dynamika inflacji, która od kilku miesięcy przekracza 10% może zbliżyć się nawet do 20% (biorąc pod uwagę zmianę r/r ceny ropy naftowej i liry do dolara), a więc drenaż portfeli Turków bez wątpienia w następnych miesiącach przyspieszy. Po drugie to oznacza mocny wzrost zadłużenia tureckich firm – dług zagraniczny rządu i przedsiębiorstw wynosi prawie 70% i jest zdecydowanie najwyższy wśród wszystkich rynków wschodzących. Ale czy to ma znaczenie? Erdogan niemal na pewno wygra zbliżające się wybory. Wówczas otrzyma bardzo szerokie uprawnienia, bowiem zbliżające się wybory usankcjonują zmiany w konstytucji – w Turcji zacznie obowiązywać system prezydencki. Jeżeli po wyborach prezydent nie zmieni swojej polityki (zakładamy, że nie posunie się do całkowitego przejęcia kontroli nad polityką pieniężną) to naszym zdaniem inwestorzy „zatopią” lirę, a wówczas ryzyko kryzysu walutowego będzie rosło.

W minionym tygodniu opublikowano wstępne odczyty przemysłowych i usługowych indeksów PMI w Europie. Generalnie były dużo słabsze od oczekiwań (pozytywnie zaskoczył tylko przemysłowy PMI we Francji), a kompozyt europejski zanotował najniższy poziom od półtora roku. Spadają dynamiki produkcji, nowych zamówień, zatrudnienia oraz backlogów. Również poziom optymizmu jest coraz niższy, a przedsiębiorcy w Niemczech są najmniej optymistycznie nastawieni do następnych 12 miesięcy od listopada 2016 roku. Oczywiście należy poczekać na rewizję, ale majowe dane sugerują, że spowolnienie dynamiki wzrostu w Europie przyspiesza, przede wszystkim w Niemczech. A to z kolei nie jest dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, silnie powiązanej z naszymi zachodnimi sąsiadami.

Naszymi zdaniem kolejne słabsze dane z Europy sugerują, że gospodarka zauważalnie wchodzi w spowolnienie wzrostu gospodarczego. Czy to kolejne sygnały sugerujące, że hossa zaczyna się kończyć? Trudno w tej chwili mówić o pespektywie zakończenia hossy, ale mając na uwadze wiele czynników ryzyka w globalnej geopolityce i perspektywę populistycznego rządu we Włoszech, istnieje prawdopodobieństwo, że inwestorzy zrewidują swoją ocenę perspektyw.

Szymon Juszczyk, Dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami
RDM Wealth Management

TAGI:

komentarze zarządzającychPMIRDM Wealth ManagementSzymon JuszczykTurcja

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

16
wrz
Empty-hex
Irracjonalność na rynku
Rentowności w górę
11
wrz
Empty-hex
Banki centralne znajdują się pod presją
4
wrz
Empty-hex
​Hossa na rynku obligacji
Trzy powody, by zainteresować się spółkami wypłacającymi coraz wyższą dywidendę
3
wrz
Empty-hex
​BofA: czas na zakup akcji
16
sie
Empty-hex
Chińskie kontruderzenie
7
sie
Empty-hex
Podsumowanie lipca na rynkach
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę