Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Szeroki strumień do funduszy pieniężnych, ale co z resztą?

16.05.2018 | Wojciech Kiermacz
Źródło: GoncharukMaks / shutterstock.com
Popularność funduszy pieniężnych jest nie do podważenia. Sprawdziliśmy jednak, które fundusze o nieco wyższym poziomie ryzyka przyciągają kapitał klientów w tym roku 

Środki klientów detalicznych płyną w tym roku niemal wyłącznie do funduszy o niskiej zmienności – przede wszystkim do funduszy pieniężnych i dłużnych. Sytuacja od dłuższego czasu praktycznie się nie zmienia. Dość powiedzieć, że kwiecień był 15 miesiącem z rzędu, w którym bilans sprzedaży w funduszach pieniężnych był dodatni. W tym samym czasie w przypadku funduszy akcyjnych takich miesięcy było tylko siedem.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Klienci nie mogli się przekonać do funduszy akcyjnych w ubiegłym roku, mimo że GPW była jedną z najszybciej rosnących giełd na świecie. Trudno przewidywać, że coś zmieni się teraz, gdy na rynki globalne powróciła zmienność, warszawski parkiet jest czerwoną latarnią (od początku roku WIG traci -6,6%), a globalne rynki są już na późnym etapie rozwoju cyklu koniunkturalnego. Specjaliści spierają się, czy szczyt hossy jest już za nami, czy może tuż przed. Faktem jest, że większość polskich inwestorów nie wykorzystała w pełni potencjału, jaki płynie z funduszy o wyższym ryzyku i zmienności.

– Mamy pełzającą panikę inwestorów. Z jednej strony od trzech lat mamy odpływy z funduszy akcyjnych, a z drugiej olbrzymią popularność ustalonej stopy zwrotu („search for yield”) – mówi Adam Łaganowski, dyrektor sprzedaży Opoka TFI.

Sprawdziliśmy jednak, czy są takie fundusze o wyższym poziomie ryzyka, które mimo to cieszą się popularnością klientów. W poniższej tabeli przedstawiliśmy fundusze otwarte nienależące do grup pieniężnych, dłużnych i ochrony kapitału, które w ostatnich czterech miesiącach pozyskały netto najwięcej.
 
 
Czterech reprezentantów ma PKO TFI. Wśród nich znalazły się trzy portfele modelowe. To nowe fundusze w ofercie towarzystwa dostępne w ramach programu inwestycyjnego banku PKO BP. Działają w formule fund of funds (fundusze funduszy) i oferują strategie od bardziej ryzykownych, gdzie większość środków inwestowane jest w fundusze akcji, po takie, które gros środków stanowią jednostki uczestnictwa funduszy pieniężnych i dłużnych. Do wszystkich pięciu (SzafirowyRubinowySzmaragdowyBursztynowy Diamentowy) TFI pozyskało w tym roku netto ponad miliard złotych, przy czym najwięcej do Bursztynowego, który nie znajdzie się na naszej liście, ponieważ jest to fundusz o niskim poziomie ryzyka.

Niezmiennie od wielu miesięcy dodatni bilans sprzedaży odnotowuje Investor Zabezpieczenia Emerytalnego. Nie inaczej jest w tym roku (+114 mln zł). Fundusz znany jest z autorsko zarządzanej części akcyjnej. Dobierane są spółki głównie z zachodnich giełd o wysokim potencjale wzrostu lub zagospodarowujące jakąś niszę rynkową. To pięciogwiazdkowy fundusz i czterokrotny laureat nagrody Alfa.

Prawie +75 mln zł pozyskano netto do nowego funduszu w ofercie BZ WBK TFI – Arka Prestiż Alfa. To fundusz absolutnej stopy zwrotu skierowany do klientów banku BZ WBK. Realizowana jest w nim strategia market neutral, która polega na inwestowaniu w akcje spółek, które w ocenie zarządzającego są niedowartościowane w relacji do szerokiego rynku, przy jednoczesnym zajmowaniu krótkich pozycji na wybrany indeks giełdowy przy użyciu kontraktów terminowych.

Poza funduszami o strategii mieszanej i absolutnej stopy zwrotu na naszej liście znalazło się pięć funduszy typowo akcyjnych. Każdy z nich zebrał po kilkadziesiąt milionów złotych nowych środków. Wśród nich są nowe produkty – AXA Akcji Europejskich Małych SpółekArka BZ WBK Akcji Małych i Średnich Spółek oraz MetLife Akcji Europy Środkowej i Wschodniej, który w styczniu zmienił strategię inwestycyjną.

Osobną kategorią są fundusze zamknięte, których nie ujęliśmy w naszym zestawieniu. Najwięcej środków w tym roku pozyskały dwa z grupy absolutnej stopy zwrotu – UniAbsolute Return Dłużny FIZ oraz Rockbridge FIZ Global Macro.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

fundusze absolute returnfundusze akcjifundusze mieszanesaldo wpłat i wypłat

zobacz także

↑ na górę