Lista najpopularniejszych zagranicznych spółek w funduszach

15.05.2018 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Chintung Lee / shutterstock.com
Operator 66 satelitów okołoziemskich, największe spółki technologiczne na świecie i globalny fintech. To tylko niektóre najpopularniejsze spółki zagraniczne w portfelach polskich funduszy 

Akcje zagraniczne w portfelach polskich funduszy warte były na koniec ubiegłego roku na 7,3 mld zł.  To niedużo w porównaniu do kapitalizacji polskich spółek (27,5 mld zł). Warto też podkreślić, że z tej kwoty ponad 1,2 mld zł pracuje tylko w jednym produkcie – PKO Technologii i Innowacji Globalny. Mimo to, sprawdziliśmy, jak wygląda lista 10 najpopularniejszych spółek zagranicznych w portfelach funduszy.
 
Analogiczna tabela rok temu wyglądała zupełnie inaczej. Przodowały spółki europejskie z branż tradycyjnych, takich jak sprzedaż detaliczna czy finanse. Tym razem ponad połowa najpopularniejszych spółek to te z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, przy czym większość to przedstawiciele sektora technologicznego. To naturalna konsekwencja hossy na rynku amerykańskim i olbrzymiego popytu na tzw. FAANG-i (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google). Cztery z nich znalazły się w powyższym zestawieniu. Akcje każdej dały zarobić w ubiegłym roku po kilkadziesiąt procent.

- Grono spółek FAANG należy do liderów nowych technologii. Są bardzo innowacyjne, ale co ważniejsze, mają niezwykle silną pozycję rynkową, zapewniającą im olbrzymią przewagę nad konkurentami. Warto dodać, że spółki te jeszcze nie w pełni wykorzystują swoje możliwości monetyzacji klientów – mówił Tomasz Manowiec, zarządzający m.in. funduszem Noble Fund Akcji., komentując kilka miesięcy temu rosnącą popularność fangów.

Jednak żadna ze spółek FAANG nie jest tą najpopularniejszą w portfelach polskich funduszy. Liderem jest Iridium Communications, operator sieci kilkudziesięciu satelitów okołoziemskich. Dość powiedzieć, że jeszcze na koniec 2014 roku akcji spółki nie miał żaden fundusz, teraz jest ona w 14, w większości w tych z oferty PKO TFI i Investors TFI. To właśnie te dwa towarzystwa najwięcej środków przeznaczają na inwestycje w zagraniczne spółki. Według danych ze sprawozdań na koniec ubiegłego roku PKO TFI miało w nich ulokowane ponad 2,6 mld zł, a Investors TFI prawie 0,9 mld zł.

W poprzednim roku w zestawieniu top 10 najpopularniejsze były akcje Zalando. Choć obecnie, pod względem wyceny, ustąpiły one pola kilku innym, to wciąż najczęściej występują w polskich funduszach.

Zalando jest europejskim liderem na internetowym rynku odzieży i obuwia. Spółka systematycznie rośnie i zwiększa swój udział w rynku. Spółka inwestuje w logistykę co pozwala na szybszą dostawę towarów oraz poszerza swoją ofertę dla klientów o nowe kategorie produktowe o m.in. kosmetyki, Największym ryzykiem jest konkurencja ze strony amerykańskiego Amazona – mówi Błażej Bogdziewicz, zarządzający Caspar Akcji Europejskich i dodaje, że jego zdaniem trendy, dzięki którym spółka dynamicznie rosła w minionych latach, będą kontynuowane.

Niezmiennie popularne są akcje austriackiego giganta z branży finansowej – Erste. Choć czasy, gdy był absolutnym hegemonem pod względem obecności w funduszach już minęły (jego akcje w 2007 roku były wyceniane łącznie na ponad miliard złotych), to jednak regularnie, przy okazji kolejnych sprawozdań utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych.

Wirecard to kolejna gwiazda w portfelach polskich funduszy, która wzniosła się bardzo wysoko w ostatnich latach. To globalny fintech z siedzibą w Niemczech. Jego akcje wyceniane były na koniec roku na prawie 168 mln zł. Można założyć, że teraz jest to już znacznie więcej, bo notowania nie przestają rosnąć. Tylko w tym roku wzrosły o przeszło +30%, a w ubiegłym o prawie +130%. Jak mówi Błażej Bogdziewicz Wirecard jest spółką przetwarzającą płatności, która zyskuje dzięki wzrostowi handlu elektronicznego. Jedną z przewag jest jej międzynarodowa skala działalności i wysoka jakość usług świadczonych sprzedawcom. Ryzykiem jest dość wysoka wycena i wzrost po części bazujący na przejęciach.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online

 

TAGI:

FAANGInvestors TFIPKO TFIrynek akcji

zobacz także

↑ na górę