Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (kwiecień 2018)

10.05.2018 | Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online
pobierz plik: pdf
Po trudnych dwóch miesiącach kwiecień przyniósł lekką poprawę nastrojów na globalnych rynkach. Wartość indeksu MSCI World, odzwierciedlającego koniunkturę na parkietach w kilkudziesięciu krajach o różnym poziomie rozwoju, wzrosła o blisko +1,0%. Optymizmu na giełdach nie przerwały ani pojawiające się groźby wojny handlowej ani tarcia na linii Moskwa-Waszyngton. Na tym tle nieźle radził sobie także rynek polski, a w szczególności duże spółki - indeks WIG20 zyskał blisko +3,7%. Ale już mniejsze spółki radziły sobie nieco gorzej. Wyceny podmiotów wchodzących w skład indeksu mWIG40 wzrosły jedynie nieznacznie (+0,4%), a indeks sWIG80 odzwierciedlający koniunkturę giełdowych maluchów uległ niewielkiemu spadkowi (-0,4%).
 
W takich warunkach większość funduszy absolutnej stopy zwrotu zakończyła kwiecień na plusie. Stratę poniósł co trzeci fundusz otwarty, a wyniki zawarły się w przedziale od -3,5% - Rockbridge Superior Selektywny (Rockbridge Superior FIO) do +3,7% - Opera Alfa-plus.pl (Opera SFIO).

Dla pierwszego z funduszy - Rockbridge Superior Selektywny - był to trzeci z kolei słaby miesiąc, a poniesione straty były na tyle spore, że po raz pierwszy w jego historii wynik 12-miesięczny spadł poniżej zera (-0,6%). Tym samym stracił miano lidera naszego zestawienia badającego skuteczność strategii absolute return. W podobnej sytuacji znalazł się działający 7 lat Rockbridge FIO Strategii Akcyjnej, który także stracił pozycję w gronie najlepszych. Swoje statystyki pogorszyły także dwa fundusze otwarte z Altus TFI: ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Rynku Polskiego oraz ALTUS Optymalnego Wzrostu (jego skuteczność spadła w kwietniu poniżej 50%). Mimo pogorszenia pozycji wymienionych funduszy, to właśnie Altus TFI oraz Rocbridge TFI mają w ofercie fundusze, które wciąż mogą się pochwalić najwyższą skutecznością.Zespół Analiz Online

Metodologia raportu o skuteczności funduszy absolutnej stopy zwrotu dostępna jest w załączniku do tej wiadomości

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę