Słaby złoty. Draghi nic nie zmienia

27.04.2018 | RDM Wealth Management
W ciągu ostatnich kilku dni na światowych rynkach finansowych karty rozdaje dolar amerykański, który dynamicznie się umocnił właściwie do większości walut na świecie. Złotówka w tym zestawieniu była o tyle wyjątkowa, że jej relatywnie mocniejsze osłabienie można było powiązać z lokalnymi problemami politycznymi. Z kolei Mario Draghi podczas konferencji prasowej nie powiedział nic zaskakującego.
 
Notowania EURUSD pozostawały w konsolidacji pomiędzy 1,22 – 1,25 przez ponad 4 miesiące. Ostatnie kilka mocnych sesji dla dolara spowodowały, że okolice 1,22 zostały przełamane. Oczywiście w takiej sytuacji pod presją były notowania surowców, przede wszystkim metale szlachetne, ale także waluty rynków wschodzących. W ciągu minionego tygodnia mocna przecena spotkała zarówno azjatyckie waluty emerging markets, europejskie oraz amerykańskie. Niestety polski złoty w tym zestawieniu się wyróżnił i był jedną z najsłabszych walut.
 
Naturalnie oprócz ogólnego sentymentu dla rynków wschodzących rodzimej walucie przeszkodziła polityka. Najpierw wyciekły bowiem informacje sugerujące, że w Komisji Europejskiej powstał projekt rozporządzenia ws. uzależnienia wypłaty środków z Unii Europejskiej od praworządności. Oczywiście dokument zakłada „zamrożenie środków” i dotyczyć ma okresu od następnej perspektywy budżetowej. Źródła w Komisji Europejskiej sugerowały, że miałby to być swojego rodzaju bezpiecznik, na wypadek gdy w danym kraju doszłoby do defraudacji czy korupcji związanych ze środkami unijnymi, wówczas istniałoby ryzyko, że sąd mógłby nie wydać niezawisłego wyroku. I choć były to informacje nieoficjalne, to później przedstawiciele europejskich władz poinformowali, że podczas debaty na temat budżetu po 2020 roku kolegium komisarzy doszło do wniosku, że mechanizm praworządności powinien zostać wprowadzony, informując, że ostateczna decyzja zapadnie w nadchodzącym tygodniu.
 
Naszym zdaniem, gdyby doszło do wprowadzenia tego rodzaju przepisów, wówczas nasza lokalna waluta mogłaby się znaleźć pod mocną presją sprzedających. Pamiętajmy jeszcze, że potencjalne osłabienie złotego i obecne poziomy cen ropy naftowej, przełożą się niebawem na mocny, dodatni efekt bazy na inflacji – w skutek czego dynamika wzrostu cen może już w wakacje przekroczyć 2% r/r.
 
Oczywiście sprawy na lokalnym podwórku są bardzo ważne, ale nie możemy zapominać o otoczeniu. W czwartek odbyło się posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego i konferencja prasowa Mario Draghiego. Oczywiście nikt nie oczekiwał, że parametry polityki pieniężnej ulegną zmianie, ale obserwatorzy spoglądali na to co wydarzy się podczas tradycyjnej konferencji prasowej prezesa. Zanim dziennikarze mogli rozpocząć serię pytań, Mario Draghi powiedział, że ostatnie dane makroekonomiczne wskazują na umiarkowanie. Inflacja zaś zbliży się do celu, ale będzie nieco poniżej 2% - ta bazowa pozostanie stonowana. Wg Rady Prezesów, umiarkowanie oznacza, że wzrost gospodarczy powinien pozostać solidny chociaż będzie niższy niż w IV kwartale ubiegłego roku.
 
Dodatkowo Draghi wspomniał o zagrożeniu płynącym z rosnącego protekcjonizmu, po raz kolejny sugerując wprost, że może to być jeden z ważniejszych czynników, który może istotnie pogorszyć warunki gospodarcze. Podsumowując „przeczytaną” wypowiedź Draghiego możemy stwierdzić, że od marca właściwie nic się w tej kwestii nie zmieniło. I choć zmienność w trakcie konferencji była raczej ograniczona, później inwestorzy „spuścili” notowania wyraźnie poniżej 1,22. Wydaje się, że póki co Europejski Bank Centralny nie obawia się sytuacji, w której gospodarka znacząco by spowolniła. Z drugiej strony wciąż niska inflacja nie powoduje presji na normalizację polityki pieniężnej. W takiej sytuacji, gdyby w Europie pojawiły się cykliczne spowolnienie, istnieje ryzyko, że Europejski Bank Centralny nie miałby za bardzo jak zareagować, uwzględniając przesunięcia w czasie w kanale transmisji monetarnej.  

Szymon Juszczyk, Dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami 
RDM Wealth Management

TAGI:

komentarze zarządzającychRDM Wealth ManagementSzymon Juszczyk


Pozostałe komentarze

18
lip
Empty-hex
Instrumenty o stałym dochodzie z regionu MENA: cztery najważniejsze zagadnienia
11
lip
Empty-hex
Indeks WIG20 rośnie dzięki telekomom
10
lip
Empty-hex
Hossa na rynku obligacji trwa
EBC więźniem dominacji podatkowej
9
lip
Empty-hex
Pekao TFI: światowa gospodarka będzie zwalniać
8
lip
Empty-hex
Skarbiec TFI: banki centralne rzuciły ręcznik
3
lip
Empty-hex
Najsłabsze półrocze w historii publicznych emisji obligacji
1
lip
Empty-hex
Baltic Capital TFI: przewidywania rynkowe - lipiec 2019
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę