Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (marzec 2018)

17.04.2018 | Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online
pobierz plik: pdf
Po bardzo udanym styczniu, kolejne dwa miesiące przyniosły wzrost zmienności oraz spadki na większości globalnych rynków akcji. Ciążyły im głównie czynniki geopolityczne, potencjalna wojna handlowa wywołana przez Donalda Trumpa, czy zamieszanie wokół spółek technologicznych, w tym głównie Facebooka i Amazona. Do tego doszły nie najlepsze dane makro, a także ryzyko zaostrzenia konfliktu na Bliskim Wschodzie. Ostatecznie cały kwartał wiele indeksów skończyło pod kreską, w tym dla amerykańskiego S&P 500 był to pierwszy spadkowy kwartał od dwóch lat. Indeks MSCI World, odzwierciedlający koniunkturę na parkietach w kilkudziesięciu krajach o różnym poziomie rozwoju, stracił w tym czasie -1,4%. Spadkowej tendencji nie oparła się warszawska giełda, której indeks szerokiego rynku WIG stracił -8,4%.
W warunkach podwyższonej zmienności nie najlepiej poradziły sobie fundusze absolutnej stopy zwrotu. Tylko co trzeci z nich wypracował zysk, a wyniki zawarły się w przedziale od -10,5% do +5,3%. Wydłużając horyzont do roku, czyli okresu, który jest podstawą do naszej analizy skuteczności funduszy absolute return, statystyki poprawiają się nieco, ale wciąż nie są najlepsze. W ciągu ostatnich 12 miesięcy tylko 58% funduszy z tego segmentu wypracowało zysk.


Wśród funduszy otwartych w tym horyzoncie najwyższe stopy zwrotu, przekraczające +14,0%, wypracowały fundusze ze Skarbiec TFI oraz Superfund TFI, które sukcesywnie poprawiają swoje statystyki także w naszym zestawieniu analizującym skuteczność strategii absolute return. Analizujemy w nim ile 12-miesięcznych okresów przesuwanych co miesiąc w ostatnich 3 latach dany fundusz zakończył z dodatnim wynikiem. Na 30 funduszy otwartych 100% skutecznością może się pochwalić jedynie 6 z nich (trzy fundusze z oferty Rockbridge TFI, dwa z Altus TFI oraz Pekao Alternatywny - Absolutnej Stopy Zwrotu). Kolejnych 10 poprawiło swoją skuteczność wydłużając serię dodatnich rocznych stóp zwrotu przesuwanych co miesiąc. W tym gronie znalazły się m.in. Noble Fund Global Return (z wynikiem +9,0%), Opera Alfa-plus.pl (+5,0%), czy Raiffeisen Globalnych Możliwości (+2,0%). Statystyki pogorszyły się w przypadku 5 funduszy. Po raz pierwszy od wielu miesięcy ujemny roczny wynik osiągnął QUERCUS Selektywny (-3,3%) oraz SGB Zagraniczny (-0,5%).

Przejdźmy do funduszy zamkniętych. Od tej edycji raportu skupiamy się jedynie na funduszach dostępnych w ofercie publicznej – obecnie jest ich 9. W tym zestawieniu najlepiej radzą sobie stosunkowo młode produkty, które działają krócej niż 3 lata, czyli PZU FIZ Akord oraz QUERCUS Multistrategy FIZ, a także działający 4 lata PKO Strategii Obligacyjnych FIZ. Fundusze te każdy 12-miesięczny okres przesuwany co miesiąc zakończyły z dodatnią stopą zwrotu. Jeszcze miesiąc temu 100% skutecznością mógł się pochwalić także Rockbridge FIZ Multi Inwestycja, jednak na koniec marca tego roku jego roczny wynik spadł poniżej zera (-2,0%).
Zespół Analiz Online

Metodologia raportu o skuteczności funduszy absolutnej stopy zwrotu dostępna jest w załączniku do tej wiadomości

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę