Sprawa spółki GetBack coraz bardziej się komplikuje

16.04.2018 | Wojciech Kiermacz
Wbrew informacjom podanym przez GetBack, ani Polski Fundusz Rozwoju ani PKO BP nie prowadzi ze spółką rozmów w sprawie zapewnienia jej finansowania

W poniedziałek rano GetBack S.A. podał informację, że zarówno Bank PKO BP jak i Polski Fundusz Rozwoju zaangażowały się w rozmowy na temat udzielenia podmiotom z grupy kapitałowej spółki finansowania na łączną kwotę do 250 mln zł.
Strony prowadzą negocjacje mające na celu ustalenie pozostałych warunków finansowania. Strony przewidują zakończenie negocjacji oraz podpisanie stosownych umów dotyczących finansowania w jak najszybszym terminie – czytamy w raporcie bieżącym. 

Niewiele później pojawiły się komunikaty obydwu instytucji, w których stanowczo zaprzeczyły, że jakiekolwiek rozmowy mają miejsce. Polski Fundusz Rozwoju poinformował dodatkowo, że zamierza „zawiadomić niezwłocznie Komisję Nadzoru Finansowego o potencjalnym ryzyku manipulacji kursem akcji GetBack S.A. (…) poprzez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat udziału PFR S.A. w negocjacjach z GetBack S.A.”.

Ostatnia transakcja na akcjach miała miejsce o godz. 9:04 po kursie 3,75 zł. To oznacza, że kurs akcji windykatora spadł o -17% względem piątkowego zamknięcia. Jak podaje PAP Biznes, przed godziną 10:00 notowania spółki były zawieszone, a teoretyczny kurs otwarcia wynosił 3,16 zł (spadek o ponad -30%).

Dom Maklerski mBanku poinformował, że zawiesza rekomendację dla GetBacku. "Sprzeczne informacje płynące ze spółki oraz brak sprawozdania finansowego za rok 2017 uniemożliwiają nam obecnie rzetelną analizę spółki. Zawieszamy nasze zalecenie inwestycyjne do czasu wyjaśnienia sytuacji" - poinformował analityk DM mBanku w komunikacie

To nie koniec informacji na temat GetBack. Tego samego dnia Quercus TFI (jeden z największych dotychczasowych wierzycieli spółki) poinformował, że spółka poprosiła o zmianę terminu wykupu obligacji o wartości nominalnej 10 mln zł, których pierwotny termin zapadalności upływał 13 kwietnia br. na dzień 18 kwietnia br. Towarzystwo przystało na propozycję. Jak czytamy w komunikacie, wszystkie dotychczasowe zobowiązania wynikające z wyemitowanych obligacji GetBack S.A. uregulował terminowo. Obecnie QUERCUS Ochrony Kapitału, ani żaden inny subfundusz QUERCUS Parasolowy SFIO nie posiada już ani obligacji, ani akcji windykatora. 

Sprawę GetBack ze szczególnym zainteresowaniem śledzi branża TFI. Instrumenty spółki, a przede wszystkim obligacje bardzo często można było znaleźć w portfelach wielu funduszy. Wcześniej wykazaliśmy, że poza Quercusem również inne towarzystwa miały w swoich funduszach istotny udział papierów spółki (według ostatnio dostępnych sprawozdań).

/wk

TAGI:

GetbackPFRPKO BPQuercus TFI

Popularne


zobacz także

↑ na górę