To był tydzień: Historyczne spotkanie na szczycie

09.03.2018 | Katarzyna Czupa
Źródło: Maridav/shutterstock.com
Donald Trump zgodził spotkać się z przywódcą Korei Północnej, tematem rozmów ma być denuklearyzacja. Wiadomość wprawiła rynki azjatyckie w euforię

W minionym tygodniu głównym rozgrywającym na rynkach była polityka. Na początku poznaliśmy wyniki włoskich wyborów parlamentarnych. Najwięcej głosów zdobył eurosceptyczny Ruch Pięciu Gwiazd (32,6%), co nie wystarczy jednak do samodzielnego rządzenia. Duże szanse na utworzenie nowego rządu ma koalicja prawicowych partii, w skład których wchodzi m.in. Forza Italia Silvio Berlusconiego i Liga Północna, której przewodzi Matteo Salvini. Dotychczas rządząca centrolewicowa Partia Demokratyczna poniosła porażkę, zdobywając tylko niespełna 23% głosów.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Choć włoskie wybory oznaczają powrót populizmu na europejskie salony, jak dotąd rynki zachowały spokój. Nie było ani spadków na rynku akcji, ani gwałtownego wzrostu rentowności papierów dłużnych. Może to wynikać z faktu, że żadna z sił politycznych nie może samodzielnie stworzyć rządu większościowego, a porozumienie między Ruchem Pięciu Gwiazd a koalicją centroprawicową trudno sobie wyobrazić, ze względu na radykalne rozbieżności w programach obu partii. W miniony piątek dobiegł końca natomiast impas polityczny w Niemczech. Partia SPD poparła zdecydowaną większością ok. 66% głosów utworzenie koalicji rządowej z CDU i CSU, co daje Angeli Merkel zielone światło do utworzenia koalicyjnego rządu. Odpowiedź rynków była dość entuzjastyczna – wartość indeksu DAX wzrosła o +1,5%.  

Optymizm inwestorów wzbudziła także deklaracja Donalda Trumpa, który ogłosił, że spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Ostatnie dni przyniosły złagodzenie stanowiska reżimu – poinformowano, że państwo jest gotowe podjąć rozmowy na temat denuklearyzacji. Przedstawiciele Korei Północnej i Południowej wyrazili zgodę na organizację szczytu, w którym oprócz obu państw udział ma wziąć także USA. Jeżeli do niego dojdzie będzie to pierwsze takie spotkanie od momentu objęcia władzy przez Kim Dzong Una, czyli od 2011 r. Co więcej Trump byłby pierwszym w historii amerykańskim prezydentem, który spotkał się z przywódcą północno koreańskiego reżimu. Doniesienia o akceptacji zaproszenia przez Trumpa wywołały euforię na rynkach azjatyckich – indeks Shanghai Composite wzrósł w czasie piątkowej sesji o +0,6%, a japoński Nikkei225 w szczytowym momencie zyskiwał +2,4% (dane na godzinę 12:00).

Jeśli chodzi o amerykańskiego prezydenta to nie koniec rewelacji. Po tym jak w zeszłym tygodniu Donald Trump ogłosił, że podniesie cła na import stali i aluminium w miniony czwartek oficjalnie podpisano dokument wdrażający w życiu nowe stawki. Tym samym oba surowce objęto 25% cłem (podwyżka z 10%). Jednak po fali krytyki z nowych regulacji wyłączono dwa kraje sąsiednie – Meksyk i Kanadę, które razem z USA biorą udział w negocjacjach na temat warunków porozumienia NAFTA. W przypadku pozostałych państw, w tym m.in. Unii Europejskiej, utrzymano wcześniejsze deklaracje.

W czwartek odbyło się także posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC), które przyniosło pewną zmianę retoryki. Z oficjalnego komunikatu zniknęło bowiem stwierdzenie stanowiące, że bank jest gotów zwiększyć rozmiar programu skupu aktywów jeśli zajdzie taka potrzeba. EBC przedstawił również nowe prognozy PKB oraz inflacji. W przypadku drugiego ze wskaźników szacunki na ten rok nie zmieniły się – bank spodziewa się tempa wzrostu cen na poziomie +1,4%. Jeśli chodzi zaś o 2019 r. prognozy zostały lekko obniżone – z 1,5% do 1,4%.Prognoza PKB na ten rok została zrewidowana z 2,3% do 2,4%, a na 2019 pozostała na 1,9%. W 2020, CPI i PKB mają wzrosnąć o 1,7%.

Jeśli chodzi o polskie podwórko w minionych dniach pojawiła się propozycja Platformy Obywatelskiej dotycząca cofnięcia reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), którą przeprowadzono w 2014 r. Partia postuluje przekazanie środków z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) do OFE. Jak zapowiedziano pierwszym krokiem będzie projekt ustawy, w ramach którego pojawi się zapis o prywatnym charakterze środków zgromadzonych w OFE. Kolejny etap zakładałby zastąpienie zapisów na subkoncie w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) obligacjami i przekazanie ich do OFE. Następny etap umożliwiłby zastąpienia obligacji skarbowych akcjami półek skarbu państwa. Drugim pomysłem PO jest odwrócenie likwidacji limitu 30-krotności składek.

W minionym tygodniu miejsce miało także posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami stopy pozostały bez zmian, opublikowano także nową projekcję inflacji. Prognozowana ścieżka jest niższa niż ta zaprezentowana w listopadzie, chociaż prognozę wzrostu PKB dość wyraźnie zrewidowano w górę. W 2020 r., po raz pierwszy uwzględnionym w szacunkach, inflacja ma wahać się wokół 3%, co w ocenie RPP nie uzasadnia zmiany stóp.

Rynek funduszy inwestycyjnych:
W środę 7 marca br. Caspar TFI poinformowało, że rezygnuje z funduszu akcji tureckich. Ma on zakończyć działalność do końca kwietnia br. Przesłanką do likwidacji funduszu Caspar Akcji Tureckich jest spadek wartości aktywów netto subfunduszu poniżej 10 mln zł.

Marcin Wiński został nowym dyrektorem i zarządzającym funduszami w Baltic Capital TFI. Będzie odpowiedzialny za strategie managed futures. Od maja 2015 roku do lutego 2018 roku Wiński związany był z Millennium TFI, gdzie był odpowiedzialny za zarządzanie pięcioma funduszami globalnymi.

OFE Luty przerwał dobrą passę funduszy emerytalnych – w minionym miesiącu wszystkie OFE doświadczyły strat. Średnia stopa zwrotu w wyniosła -5,2%, to wynik tylko o 0,2 pkt. proc. lepszy od funduszy akcji polskich uniwersalnych. Straty zawarły się w przedziale od -4,7% (Allianz Polska OFE) do -5,9% (Pekao OFE). Pogorszenie koniunktury odbiło się także na aktywach – fundusze straciły prawie -9,5 mld zł, to największa miesięczna strata od października 2008 r. Łącznie wartość zgromadzonego kapitału zmniejszyła się o -10,0 mld zł, do poziomu 174 mld zł. To najmniej od maja ub. r.

Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

Caspar TFIDAXDonald TrumpEBCfundusze akcji europejskichfundusze akcji tureckichNiemcyOFEpodsumowanie tygodniaRPPWłochy

zobacz także

↑ na górę