Oszczędności czy przyjemności? Kobiece finanse na co dzień

08.03.2018 | Zespół Analiz Online
Źródło: Billon Photos/shutterstock.com
Przy okazji Dnia Kobiet, Nationale-Nederlanden postanowiło przyjrzeć się jak naprawdę wyglądają kobiece finanse. Czy Polki w kwestii finansów są rozważne czy romantyczne?

Polki niewątpliwie cenią wartości rodzinne. Dla 63% z nich odpowiedzialność oznacza troskę o swoich bliskich, wynika z raportu Nationale-Nederlanden "Dojrzałość finansowa Polaków". Jednocześnie 62% kobiet podkreśla, że za przejaw odpowiedzialności uważają także planowanie wydatków. Choć świadomość co do konieczności planowania budżetu jest dość wysoka, mniej niż jedna trzecia respondentek uważa, że zabezpieczenie finansowe na wypadek ciężkiej choroby czy z myślą o emeryturze to przejaw odpowiedzialności. Zarazem ponad połowa (59%) utrzymuje, że jest odpowiedzialna finansowo, ponieważ ich bieżące wydatki nie przekraczają pensji.
 
Jednak zdaniem ekspertów, brak długów nie jest jeszcze przesłanką, by uznać swoją sytuację finansową za wystarczająco stabilną. Michał Nestorowicz, dyrektor ds. Badań i Analiz w Nationale-Nederlanden zwraca uwagę, że ponad jedna trzecia Polek przyznaje, że nie posiada jakichkolwiek oszczędności.
 
To niepokojące zjawisko – szczególnie jeśli dodamy do tego fakt, że według deklaracji badanych zaledwie 47% matek odkłada pieniądze na przyszłość swoich dzieci. Niemal co druga z nich wskazuje jako przyczynę zbyt niskie zarobki – pensja pozwala im w najlepszym wypadku pokryć codzienne wydatki. W efekcie znaczna część społeczeństwa nie posiada wystarczającej poduszki finansowej w razie nagłej choroby członka rodziny, a szczególnie tzw. żywiciela, czyli osoby, na której barkach spoczywa utrzymanie rodziny – podkreśla.
 
Choć odkładanie pieniędzy na przyszłość dzieci nie jest w Polsce jeszcze wystarczająco rozpowszechnione, pociesza fakt, że matki, które odkładają z myślą o przyszłości dzieci, zazwyczaj robią to już od momentu ich narodzin (63% wskazań). Ponadto, 42%. matek, które dotąd nie oszczędzały na ten cel, deklaruje, że w ciągu najbliższego roku zaczną to robić. Jednak w wielu przypadkach rzeczywistość weryfikuje te zapewnienia. Jak podaje serwis IDoneThis, na podstawie danych użytkowników ich aplikacji, niemal połowa zapisanych tam zadań nie zostaje nigdy zrealizowana. Jednocześnie blisko co piąta kobieta przyznaje, że nie myśli jeszcze o oszczędzaniu.
 
Według powszechnej opinii młodzi ludzie często stają się bardziej dojrzali po narodzinach dziecka. Potwierdzają to badania Nationale-Nederlanden. O swojej dojrzałości znacznie częściej zapewniają matki niż bezdzietne kobiety – w pierwszej z grup odsetek deklaracji wyniósł aż 88%. Pozytywnie zaskakuje także fakt, że zdaniem badanych odpowiedzialność za bliskich nie jest równoznaczna z wyrzeczeniami. Niemal 90% kobiet popiera stwierdzenie, że można ją połączyć z realizacją swoich pasji oraz marzeń.
 
Choć posiadanie dziecka nie oznacza konieczności rezygnowania z marzeń, nakłada na rodziców także pewne obowiązki – także dotyczące edukacji finansowej. Ponad połowa Polek deklaruje, że zachęca swoje dzieci do oszczędzania, jednak tylko co trzecia rozmawia z nimi o finansach. Zarazem aż 82% Polek uważa, że o finansach warto rozmawiać z dziećmi od najmłodszych lat.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Za przejaw dojrzałości finansowej można uznać również dbanie o przyszłość, w tym zabezpieczenie siebie oraz swoich najbliższych. Najczęstszą formą ubezpieczenia, z której korzystają Polki, jest ubezpieczenie grupowe, które posiada połowa badanych. Indywidualną polisę na życie ma co prawda bisko jedna trzecia kobiet między 20. a 50. rokiem życia. Ale jednocześnie już 44% Polek, które nie posiada takiego produktu, rozważa jego zakup w ciągu najbliższych dwóch lat.

Oprócz rozwiniętych umiejętności planowania kobiety lubią być wobec siebie bardzo wymagające. Co trzecia z nich ocenia swoją wiedzę finansową jako niewystarczającą. Taka krytyczna samoocena i świadomość  pewnych braków może jednak zachęcić do pogłębienia informacji na temat oszczędzania czy ubezpieczeń. Ich zrozumienie może okazać się niezbędne do bycia perfekcyjną w kwestii finansów.
 
/aol

TAGI:

Nationale-Nederlandenoszczędności

zobacz także

↑ na górę