Analizy Online News: Fundusze akcyjne w odstawce

08.03.2018 | Anna Zalewska
Pomimo zawirowań rynkowych saldo wpłat i wypłat do funduszy detalicznych było w lutym dodatnie i wyniosło ok. +1,5 mld zł. Mocno oberwały jednak fundusze akcyjne

Ostatni rok nie był zbyt udany dla funduszy akcyjnych. Kilkukrotnie udawało im się pozyskać nowe środki, ale skala napływu nie była zbyt wysoka. Ale i odpływy nie były znaczne, tylko dwukrotnie przekroczyły -0,2 mld zł.  Tymczasem w lutym skala odpływu była kilkukrotnie wyższa. Ze zgromadzonych przez nas danych wynika, że klienci wypłacili z nich ponad -0,7 mld zł, zarówno z funduszy inwestujących w Polsce, jak i za granicą.
 

Jednocześnie ogromnego napływu nowego kapitału doświadczyły fundusze gotówkowe, przy czym część z tych środków mogła pochodzić właśnie z wypłat z funduszy akcyjnych. Z danych wynika, że był to dla nich drugi najlepszy wynik w historii.
 
Piąty miesiąc z rzędu najwięcej kapitału pozyskało PKO TFI. Tym razem klienci wpłacili ponad +0,5 mld zł netto. Ponownie najwięcej pozyskał PKO Skarbowy, który został liderem całego rynku. Dużym powodzeniem cieszyły się także niedawno uruchomione subfundusze parasola PKO Portfele Inwestycyjne SFIO, w tym największym - PKO Bursztynowy. W pierwszej trójce TFI z najwyższym bilansem sprzedaży znalazły się jeszcze Union Investment TFI (+0,4 mld zł) oraz dość niespodziewanie AXA TFI, dla której był to drugi najlepszy miesiąc w historii firmy.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

/az

TAGI:

saldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę