Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (luty 2018)

07.03.2018 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Luty przerwał dobrą passę na rynkach kapitałowych

Indeks MSCI World, odzwierciedlający koniunkturę na parkietach w kilkudziesięciu krajach o różnym poziomie rozwoju, stracił -4,1%. To największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Warszawska giełda doświadczyła największych spadków od kilkunastu miesięcy, a indeks szerokiego rynku WIG stracił ponad -6%. W takim otoczeniu nie najlepiej poradziły sobie fundusze absolutnej stopy zwrotu, aż 2/3 z nich zakończyła luty z ujemnym wynikiem. Największe straty poniosły fundusze z Superfund TFI, w kilku przypadkach były one dwucyfrowe. Od kilku miesięcy słabszą formę notuje także jeden z liderów zestawienia najbardziej skutecznych funduszy otwartych - ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Rynku Polskiego. Jego 12-miesięczna stopa zwrotu spadła poniżej bariery 0% i tym samym spadł o kilka oczek niżej w naszym zestawieniu.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Obecnie najwyższą skutecznością, definiowaną jako kolejne miesiące (maksymalnie 24) z dodatnimi 12-miesięcznymi stopami zwrotu, może pochwalić się siedem funduszy otwartych z 25 dostępnych – są wśród nich trzy fundusze z Rockbridge TFI, dwa z Altus TFIPekao Alternatywny - Absolutnej Stopy Zwrotu oraz NN (L) Stabilny Globalnej Alokacji. W pozostałych przypadkach funduszom zdarzały się okresy, gdy doświadczały strat.

Wśród funduszy zamkniętych 100% skutecznością może się pochwalić co drugi produkt. W tym gronie w styczniu zadebiutował jeden fundusz – UniRegularna Wypłata FIZ. Fundusz ten z obecną strategią działa od lutego 2017 roku, zarządza 5 mln zł. Jego certyfikaty każdego miesiąca zyskują na wartości, a 12-miesięczna stopa zwrotu wyniosła +5,5%.


Z kolei z grona najbardziej skutecznych FIZ-ów absolutnej stopy zwrotu wypadły w lutym dwa fundusze. Alfa OPOKA FIZ słabsze wyniki osiąga od września zeszłego roku, w samym lutym stracił -2,74%. W efekcie po raz pierwszy w historii fundusz osiągnął ujemną stopę zwrotu w horyzoncie 12-miesięcznym. Z kolei fundusz Ipopema Opportunity FIZ notuje słabszą formę od października zeszłego roku, notując ujemny wynik w horyzoncie rocznym po raz pierwszy od marca 2015 roku.
 
Zespół Analiz Online
Metodologia raportu o skuteczności funduszy absolutnej stopy zwrotu dostępna jest w załączniku do tej wiadomości

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę