Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (luty 2018)

06.03.2018 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Luty przerwał dobrą passę funduszy emerytalnych. Miniony miesiąc przyniósł bowiem giełdowe spadki, dawno niewidziane na globalnych rynkach. Indeks MSCI World, odzwierciedlający koniunkturę na parkietach w kilkudziesięciu krajach o różnym poziomie rozwoju, stracił ok. -4,1%, to największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Pogorszenia nastrojów doświadczyła też  warszawska GPW. Indeks szerokiego rynku WIG stracił ok. -6,5%. Jeszcze gorzej wypadły polskie blue chipy – wartość indeksu WIG20 spadła o ok -7,4%.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Wyniki funduszy emerytalnych
Po bardzo udanym styczniu kolejny miesiąc przyniósł zmianę o 180 stopni – w lutym wszystkie OFE doświadczyły strat. Średnia stopa zwrotu w ubiegłym miesiącu wyniosła -5,2%, to wynik tylko o 0,2 pkt. proc. lepszy od funduszy akcji polskich uniwersalnych. Straty zawarły się w przedziale od -4,7% (Allianz Polska OFE) do -5,9% (Pekao OFE). Pogorszenie koniunktury na giełdzie było na tyle silne, że mimo wysokich styczniowych zysków licząc od początku roku wszystkie OFE są na minusie.
 

Ranking OFE
W lutym pozycję lidera utrzymał OFE PZU "Złota Jesień", który jako jedyny – trzeci miesiąc z rzędu – otrzymał najwyższą ocenę 5a w obu zestawieniach (12- i 36-miesięcznym). Fundusz ten osiągnął najwyższy wynik w skali ostatnich 12 miesięcy (+7,8%), istotnie przewyższający średnią (+6,2%), oraz stopy zwrotu konkurentów (tuż za nim znalazł się MetLife OE, który zyskał +7,1%). Na drugie miejsce w rankingu awansowało Aviva OFE, którego nota krótkoterminowa wzrosła w lutym z 4a do najwyższej 5a. Zestawienie zamyka Aegon, z ocenami 1a.


Aktywa funduszy emerytalnych
Luty przyniósł spadek wartości aktywów zarządzanych przez OFE. Na skutek pogorszenia koniunktury fundusze straciły prawie -9,5 mld zł, to największa miesięczna strata od października 2008 r. (wtedy spadek wartości aktywów z tytułu wyniku zarządzania wyniósł -11,0 mld zł). Jednocześnie aktywa zostały uszczuplone przez przelew środków z OFE do ZUS w ramach tzw. suwaka o -747 mln zł, podczas gdy ZUS przelał na konta OFE zaledwie 275 mln zł. Łącznie wartość zgromadzonego kapitału zmniejszyła się o -10,0 mld zł, do poziomu 174 mld zł. To najmniej od maja ub. r.
 
Wartość aktywów netto i udział w rynku OFE


Zespół Analiz Online

Komentarz IGTE
Po wielu miesiącach wzrostów na GPW w lutym nastąpiła przecena, w związku z czym OFE poniosły stratę. Nie ma to jednak tak dużego znaczenia przy inwestowaniu długoterminowym, a taki horyzont należy przyjmować dla oszczędności emerytalnych. Warto dodać, że w ostatnich czterech latach, od stycznia 2014 do stycznia 2018 roku stopa zwrotu OFE wyniosła 30,09%. Ostatnie spadki mogłyby być łagodniejsze, gdyby na warszawskim parkiecie kapitał krajowy zdecydowanie przeważał nad kapitałem zagranicznym – ważną role w tej perspektywie będą pełniły PPK, oraz gdyby OFE mogły szerzej zdywersyfikować swoje aktywa – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

TAGI:

GPWIGTEMałgorzata RusewiczOFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę