To był tydzień: Stany Zjednoczone wytaczają ciężkie działa

02.03.2018 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Natthapong Nimusa / shutterstock.com
Jerome Powell, nowy szef Rezerwy Federalnej, uważa, że gospodarka USA jest silna. Na tyle, że rynki zaczęły brać pod uwagę scenariusz czterech, a nie trzech podwyżek stóp procentowych w tym roku. W międzyczasie Donald Trump podnosi cła na stal i aluminium, co uderza w najbliższych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych

Wtorkowe wystąpienie publiczne Jerome Powella odbiło się głośnym echem na rynku. Nowy szef Fed powiedział, że jego pogląd na kondycję gospodarki Stanów Zjednoczonych uległ poprawie. Stoi za tym świetna sytuacja na rynku pracy oraz dane, które świadczą o tym, że inflacja zmierza ku 2-procentowemu celowi. Poza tym Powell zwrócił uwagę na politykę fiskalną, która w coraz większym stopniu pobudza gospodarkę.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Jego słowa zostały odebrane przez rynki jako fundament pod cztery, a nie komunikowane wcześniej przez Fed trzy podwyżki stóp procentowych w tym roku. Szybsze tempo zacieśniania polityki pieniężnej działa jak zimny prysznic na rozgrzane rynki akcji, więc wskutek wypowiedzi Powella w świecie finansów znów było nerwowo. Kurs dolara zaczął się umacniać, co pociągnęło za sobą spadek cen surowców oraz przeceny na większości rynków akcji, zwłaszcza wschodzących.


Spadki były kontynuowane również w drugiej połowie tygodnia, gdy Donald Trump zapowiedział wprowadzenie wyższych ceł na import stali (25%) i aluminium (10%). Nowe stawki mają obowiązywać już od przyszłego tygodnia. Wpisuje się to w politykę prezydenta USA, dla którego ochrona rodzimego przemysłu znajduje się wysoko na liście priorytetów. Jak bumerang wrócił więc temat wojny handlowej z Chinami.

Paradoksalnie jednak większe daniny nie dotkną najmocniej Państwa Środka, a znacznie bliższych partnerów w wymianie międzynarodowej. Wśród największych eksporterów stali do USA jest Kanada, Brazylia, Korea Południowa czy Japonia. Przedstawiciele kanadyjskich władz powiedzieli, że decyzja Trumpa jest „nie do zaakceptowania”. Chrystia Freeland, minister spraw zagranicznych Kanady, powiedziała, że nowe stawki uderzą w przemysł po obydwu stronach granicy. Stwierdziła również, że Stany Zjednoczone nie powinny postrzegać stosunków handlowych z północnym sąsiadem w kategorii zagrożenia. Również Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, zapowiedział podjęcie kroków w kierunku ochrony interesów UE.

Tradycyjnie polskiej giełdzie, na której pierwsze skrzypce grają zagraniczni inwestorzy instytucjonalni (fundusze, ETF-y), wydarzenia na zagranicznych rynkach dały się mocno we znaki. Na przestrzeni tygodnia indeks WIG jest ponad trzy procent pod kreską.

Warto wiedzieć:

  • Marek Dietl, prezes GPW wraz z przedstawicielami giełd naszego regionu chce utworzyć nowy indeks, a potem oparty na nim ETF. Ma to być jeden ze sposobów na przyciągnięcie kapitału na rynki Europy Środkowo-Wschodniej,
  • Po sesji 16 marca zmieni się skład indeksu WIG20. Miejsce Asseco Poland zastąpi CD Projekt, producent serii gier „Wiedźmin”.

Rynek funduszy inwestycyjnych:
Aviva uruchomiła platformę Aviva24.pl skierowaną głównie do szukających alternatywy dla nisko oprocentowanych lokat. Postawiła na prosty język i ofertę. Liczy, że pozyska nawet 6 mld zł w 3-5 lat. – Naszym marzeniem jest, by na nowy serwis trafiło ok. 1% osób trzymających środki na lokatach. To by oznaczało ok. 6 mld zł aktywów w okresie 3-5 lat – mówi Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI.

Z dniem 28 lutego 2018 roku KBC TFI zmieniło nazwę na GAMMA TFI. Zmianie uległy również nazwy wszystkich funduszy i subfunduszy inwestycyjnych, w których nazwa „KBC” została zastąpiona słowem „GAMMA”. Nowy adres strony internetowej towarzystwa to  www.gammafundusze.pl.

Jan Morbiato będzie odpowiedzialny za prowadzenie portfeli NN Investment Partners TFI w Lidze Ekspertów. Obowiązki przejmuje po Łukaszu Mickiewiczu

Wojciech Kiermacz
Analizy Online

TAGI:

Donald TrumpJerome Powellpodsumowanie tygodniaUSA

zobacz także

↑ na górę