Koniec złej passy – klienci znów inwestują w te fundusze

01.03.2018 | Katarzyna Czupa
Przez wiele miesięcy inwestorzy omijali te rozwiązania szerokim łukiem, jednak minione trzy miesiące przyniosły wyraźną zmianę trendu

Od początku 2017 r. fundusze inwestycyjne cieszą się niesłabnącą popularnością. W minionym roku napłynęło do nich blisko +17,2 mld zł, to czwarty najlepszy wynik w historii. Rekordowy był także styczeń br., kiedy do produktów detalicznych trafiło prawie +2,4 mld zł. Entuzjazm inwestorów przełożył się także na poprawę sprzedaży kilku funduszy, które jak dotąd inwestorzy omijali szerokim łukiem.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Przyjrzeliśmy się produktom, które w ciągu minionych trzech miesięcy doświadczyły wyraźnej zmiany trendu jeśli chodzi o napływ kapitału. W gronie tym znalazły się dwa fundusze gotówkowe z oferty BZ WBK TFI – Arka BZ WBK Gotówkowy (Arka BZ WBK FIO) i jej młodszy brat Arka Prestiż Gotówkowy (Arka Prestiż SFIO). Oba produkty przez dłuższy czas nie cieszyły się zainteresowaniem klientów. Z pierwszego z nich kapitał wypłacano nieprzerwanie od kwietnia 2016 r. do września ub.r. – łączne w tym okresie wycofano ponad -400 mln zł netto. W drugim przypadku sytuacja była nieco lepsza, choć wciąż trudna. W analogicznym okresie saldo wpłat i wypłat  wyniosło blisko -240 mln zł netto.

Odpływowi kapitału z produktów gotówkowych towarzyszył spory bilans sprzedaży funduszy obligacji korporacyjnych, które z jednej strony charakteryzują się dość niskim poziomem ryzyka z drugiej jednak oferują większy potencjał zysków niż fundusze gotówkowe. Od kwietnia 2016 r. do września 2017 r. do Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych (Arka BZ WBK FIO) i Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych (Arka Prestiż SFIO) wpłacono odpowiednio +1,8 mld zł i +2,8 mld zł netto. W ostatnich miesiącach rozwiązania o najniższym poziomie ryzyka dołączyły do grona produktów BZ WBK TFI, po które chętnie sięgają klienci. Od października w każdym z kolejnych miesięcy przeważały wpłaty, a bilans sprzedaży obu funduszy za ostatnie trzy miesiące wyniósł +95 mln zł netto w przypadku Arka BZ WBK Gotówkowy i +77 mln zł netto jeśli chodzi o Arka Prestiż Gotówkowy.

Wzrostu zainteresowania inwestorów doświadczył także UniAkcje Małych i Średnich Spółek (UniFundusze FIO). W 2015 r. produkt był jednym z liderów sprzedaży w grupie funduszy akcji polskich małych i średnich spółek - klientów przyciągały przede wsztstkim atrakcyjne stopy zwrotu. Jednak kolejne miesiące przyniosły pogorszenie passy, wyniki się pogorszyły (także względem konkurencji), a co za tym idzie spadło zainteresowanie klientów. W ubiegłym roku sytuacja uległa jednak pewnej poprawie. Dzięki wzrostowi wycen małych i średnich spółek, zwłaszcza w pierwszych miesiącach roku, UniAkcje Małych i Średnich Spółek zyskał +9,7%, o 1,6 pkt. proc. więcej od średniej. Produkt stopniowo zaczął również przyciągać kapitał klientów, a od listopada ub. r. napłynęło do niego ponad +40 mln zł netto.

W zestawieniu znalazł się też Skarbiec Obligacja Instrumentów Dłużnych (Skarbiec FIO). Warto zauważyć, że produkt Skarbiec TFI może pochwalić się 4-gwiazdkowym ratingiem Analiz Online oraz został nominowany do nagrody Alfa 2017. Mimo wysokiej oceny jakości zarządzania fundusz ten od kilku lat był omijany przez klientów dość szerokim łukiem. Ujemnym bilansem sprzedaży zakończyły się trzy minione lata z rzędu, co wynikało głównie generalnie z niskiej popularności funduszy skarbowych. Choć grupa ta wciąż notuje odpływ kapitału, bardzo dobre zeszłoroczne wyniki Skarbiec Obligacja Instrumentów Dłużnych (stopa zwrotu wyniosła +5,7%, był to drugi najlepszy wynik w grupie) wydają się przemawiać do części inwestorów. Od listopada ub. r. produkt nieprzerwanie przyciąga kapitał, a łączny bilans sprzedaży za ostatnie miesiące wyniósł +16 mln zł netto.

Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

Alfy 2017BZ WBK TFISkarbiec TFIUnion Investment TFIwartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę