Schroders zbadał jak świat oszczędza na emeryturę. Jak wypadli Polacy?

08.02.2018 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Rawpixel.com / shutterstock.com
Zdecydowana większość polskich inwestorów żałuje, że nie oszczędzała więcej na emeryturę – wynika z najnowszej edycji Globalnego Badania Inwestorów

Globalne Badanie Inwestorów 2017 Schrodersa daje pogląd na to, jak ludzie z różnych zakątków świata (od Azji przez Europę po Stany Zjednoczone) przygotowują się do emerytury i jakie są doświadczenia tych, którzy już na nią przeszli. Przebadanych zostało ponad 22 tys. inwestorów z 30 krajów z całego świata. Inwestorem w badaniu był każdy, kto w ostatnich 10 latach dokonał zmian w swoich inwestycjach i w przeciągu kolejnego roku planuje zainwestować przynajmniej równowartość 10 tys. euro. To ważna uwaga, bo w przypadku Polski wszelkie spostrzeżenia dotyczyć będą raczej zamożnych. Ogólny wniosek jest taki, że w skali globalnej ludzie nie oszczędzają wystarczająco dużo:
„Przeciętnie osoby, które nie przeszły jeszcze na emeryturę oszczędzają na nią 11,4% swojego rocznego dochodu, ale oczekują, że musieliby oszczędzać 13,7% żeby żyć komfortowo. Ta luka jest najbardziej widoczna w Chinach (8,2% różnicy), Hongkongu (5,7%) i w RPA (5,5%). Na świecie 1 na 3 osoby (34%) uważa, że jej dochód na emeryturze nie będzie wystarczający na komfortowy styl życia.” – czytamy w raporcie.

Poza tym okazało się, że millenialsi, czyli dzisiejsi 20-,30-latkowie, wcale nie odkładają tak mało (średnio 11,2% swojego rocznego dochodu), a większość inwestorów (63%) uważa, że będzie musiało pracować dorywczo zanim w pełni przejdzie na emeryturę. Jeśli zaś chodzi o źródła dochodu na emeryturze to  w skali globalnej największy udział mają prywatne oszczędności i inwestycje (20%). Państwowe systemy emerytalne odpowiadają za 19%, a programy pracownicze za 18% dochodu na emeryturze.

Jak to wygląda w Polsce? Przede wszystkim emerytury państwowe stanowią znacznie większą część dochodów na starość (32%), nawet na tle „opiekuńczej” Europy.


Przeciętny polski inwestor odkłada na emeryturę 10,5% swojego rocznego dochodu. To więcej od średniej dla Europy (9,9%), ale mniej od krajów azjatyckich i USA (kolejno 13%, 13,5%). Równolegle, polscy inwestorzy uważają, że powinni oszczędzać 14,3% swoich dochodów, żeby móc komfortowo żyć na emeryturze. Luka pomiędzy tym, ile faktycznie odkładają, a ile powinni jest jedną z najwyższych w Europie.

Źródło: Globalne Badanie Inwestorów 2017 r.
45% polskich inwestorów mówi wprost, że ich dochód na emeryturze będzie niewystarczający do zapewnienia komfortowego życia. Na tle Europy większymi pesymistami (realistami?) są Belgowie (46%), Włosi (48%) i Rosjanie (54%). Jeśli chodzi o wiek, w którym polscy inwestorzy chcieliby przejść na emeryturę to wynosi on średnio 61 lat, podczas gdy faktycznie przejdą na nią ponad 3 lata później.

/wk

TAGI:

dodatkowa emeryturaemeryturaIII filarSchroders

zobacz także

↑ na górę