Quercus Turcja znika z rynku

05.01.2018 | Katarzyna Czupa
Z początkiem kwietnia Quercus Turcja zniknie z oferty Quercus TFI. Fundusz zmieni politykę inwestycyjną i zostanie przekształcony w Quercus Europa

Jak poinformowało towarzystwo, pomimo pozytywnych oczekiwań, co do kształtowania się koniunktury gospodarczej w Turcji w najbliższym czasie, pora na zmianę strategii inwestycyjnej. Z początkiem kwietnia 2018 r. subfundusz rozpocznie inwestycje w akcje europejskich spółek.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Z komunikatu wynika, że towarzystwo nie rezygnuje całkowicie z papierów tureckich – będą one stanowiły uzupełnienie portfela przekształconego funduszu. Bechmarkiem dla Quercus Europa będzie indeks STOXX Europe 600.

Quercus Turcja to jeden z najstarszych produktów na polskim rynku, który daje znaczną ekspozycję na aktywa notowane w Turcji – istnieje na rynku od marca 2008 r. Uruchomiono go pod nazwą QUERCUS Bałkany i Turcja, a w styczniu 2013 r. zmieniono politykę inwestycyjną – od tego czasu skupia się wyłącznie na papierach tureckich. Stopa zwrotu za ostatnie 48 miesięcy, która umożliwia porównanie produktu do konkutrncji, wyniosła +21,3%, o 3 pkt. proc. więcej niż średnia dla funduszy akcji tureckich. Jak wskazuje Quercus TFI, mimo generowania relatywnie dobrych wyników inwestycyjnych na części akcyjnej, rozwiązanie borykało się z problemem deprecjacji tureckiej liry (jej wartość spada systematycznie od 2015 r.), która negatywnie wpływała na ostateczne stopy zwrotu. W 2017 r. wartość indeksu BIST100 wzrosła o +47,8%, natomiast Quercus Turcja zarobił blisko dwukrotnie mniej.

Ekonomiści podtrzymują pozytywne nastawienie do tureckiej gospodarki na 2018 rok, jednak perspektywa długoterminowa jest niejednoznaczna. Wobec dużego wpływu polityków na bank centralny, problemów strukturalnych tureckiej gospodarki oraz zaniechania reform przez rząd, nic nie wskazuje na to, aby negatywny trend na tureckiej walucie miał trwale się poprawić. Ze względu na wysokie koszty, hedging walutowy jest nieefektywny – czytamy w komunikacie.

Fundusz nie zyskał dużego zainteresowania klientów, co ostatecznie wpłynęło na decyzję o przekształceniu funduszu. W ciągu minionych trzech lat z funduszu wypłacono ok. -60 mln zł netto, a wartość aktywów na koniec listopada ub.r. wyniosła niespełna 39 mln zł.  

Quercus Turcja to jeden z pięciu funduszy na polskim rynku dających ekspozycję na turecki rynek akcji. W 2017 r. produkty te zarobiły średnio +12,2%, a produkt z oferty Quercus TFI zyskał +21% (najwięcej w grupie).
 
Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

BIST100Quercus TFITurcja

zobacz także

↑ na górę