W 2018 r. co piąty Polak będzie odkładał na emeryturę

04.01.2018 | Zespół Analiz Online
Początek roku to dla wielu okres postanowień noworocznych. Wśród nich znalazły się również te związane z finansami – chcemy oszczędzać, i to nie tylko krótkoterminowo, ale także na jesień życia


Deutsche Bank, jak co roku sprawdził, jakie plany finansowe na kolejny rok są najbardziej popularne wśród Polaków. Okazuje się, że ci, którzy planują jakieś czynności finansowe, najczęściej mają zamiar skoncentrować się na oszczędzaniu – krótkoterminowym, na lokatach – lub długoterminowym – z myślą o emeryturze.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Przeprowadzony sondaż pokazuje, że prawie co drugi Polak ma plany związane z finansami na 2018 r. I co szczególnie budujące, liczba ta wzrosła rok do roku o prawie 16 p.p. Jak komentuje Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank, wynik badania oznacza, że z jednej strony odczuwamy poprawę w naszych portfelach i częściej jesteśmy w stanie myśleć z wyprzedzeniem o tym, co zrobić z oszczędnościami, nie wydając ich wyłącznie na bieżącą konsumpcję.

– Z drugiej jednak strony wciąż dominują postawy ostrożnościowe – w nowym roku będziemy raczej odkładać pieniądze, niż je inwestować. Dobrą informacją jest natomiast zwiększona chęć odkładania na emeryturę, ponieważ do tej pory w badaniach przeważało myślenie o oszczędzaniu w perspektywie krótkofalowej – zaznacza.

Najczęściej plany finansowe deklarują młodsze pokolenia Polaków. Niemal wszyscy przed 30. rokiem życia zamierzają w 2018 r. podjąć jakieś czynności w tym zakresie. Co ciekawe, już znacznie mniejszy entuzjazm panuje wśród 40-latków, spośród których aż 70 proc. nie ma żadnych planów tego typu na przyszły rok.

Prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej wyjaśnia, że osoby w okolicach trzydziestki są na etapie budowania własnego majątku, dlatego częściej planują pewne inwestycje z wyprzedzeniem i nie mogą sobie pozwolić na odkładanie ważnych decyzji na ostatnią chwilę.

Co piąty Polak deklaruje, że w przyszłym roku będzie samodzielnie odkładał pieniądze na tzw. jesień życia. Pod tym względem jesteśmy konsekwentni – także w ubiegłym roku był to najważniejszy cel dotyczący finansów osobistych.

Zdaniem Moniki Szlosek rosnąca skłonność do długoterminowego oszczędzania na emeryturę nie jest przypadkowa.

–  Od dłuższego czasu w mediach pojawiają się alarmujące informacje o prognozowanej wysokości emerytur w perspektywie kilkudziesięciu lat. Zgodnie z wyliczeniami ZUS, w marcu br. najczęściej wypłacane świadczenie kształtowało się na poziomie 2 tys. zł brutto, a z biegiem lat kwota ta będzie się z pewnością kurczyć. Pesymistyczne prognozy ekspertów wpływają na postawy Polaków, którzy obawiają się znacznego pogorszenia standardu życia po zakończeniu aktywności zawodowej – wyjaśnia.

O odkładaniu na emeryturę poza obowiązkowymi składkami w przyszłym roku częściej myślą mężczyźni. Wśród Polek zdecydowanie wygrywa oszczędzanie krótkoterminowe na lokatach bankowych.

Lokaty bankowe uplasowały się na drugim miejscu w tegorocznym zestawieniu planów finansowych. W porównaniu do ubiegłorocznej edycji wzrosło zainteresowanie tą formą oszczędzania. Prof. Małgorzata Bombol wskazuje, że takie odpowiedzi świadczą o tym, że Polacy często wykazują się postawą ostrożnościową.

Są przyzwyczajeni do produktów, które znają i które w razie nagłej potrzeby dają możliwość sięgnięcia po pieniądze w dowolnym momencie. Rosnąca popularność lokat może jednak dziwić mając na uwadze, że od dłuższego czasu ich oprocentowanie utrzymuje się na niskim poziomie – tłumaczy.

Obecna sytuacja finansowa Polaków jest na tyle dobra, że warto poszukać alternatywnych rozwiązań, które mogą przynieść realne zyski. Niemal co dziesiąty z nas deklaruje chęć zainwestowania w wino, sztukę lub grunty. Niewiele mniej osób deklaruje chęć inwestycji w jednostki funduszy inwestycyjnych. Jak komentuje Monika Szlosek, niska skłonność do inwestycji wśród Polaków jest nadal widoczna,  możemy dostrzec jednak pozytywną tendencję wśród młodych respondentów.

Co czwarty Polak do 29. roku życia odpowiedział, że w nadchodzącym roku chciałby zainwestować w fundusze. Ważną wskazówką dla inwestorów jest kierowanie się zasadą dywersyfikacji. Oznacza to, że nie lokujemy wszystkich oszczędności w jeden produkt, ale wybieramy różnorodne rozwiązania. Dzięki temu, nawet jeśli w przypadku któregoś z nich odnotujemy stratę, inne pozwolą nam ją odrobić i zwiększyć szansę na zysk – dodaje. 

/aol

TAGI:

Deutsche Bankdodatkowa emeryturaemeryturaMonika SzlosekoszczędnościZUS

zobacz także

↑ na górę