Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Noble Fund Pieniężny - solidny jak skała

19.12.2017 | Marcin Różowski, Paweł Bystrek

Data analizy: 19 grudnia 2017 r.

Fundusz: Noble Fund Konserwatywny (Noble Funds FIO)

Segment: gotówkowe i pieniężne PLN

Grupa: uniwersalne

Rating: Rating dla funduszu Noble Fund Konserwatywny (Noble Funds FIO) - 3 gwiazdki
Charakterystyka produktu
Noble Fund Pieniężny to „nowy-stary” gracz na rynku funduszy pieniężnych. Chociaż formalnie funkcjonuje on od 2007 roku, to w obecnym kształcie „zaledwie” od 2014 roku, już pod nową nazwą (wcześniej Noble Fund Skarbowy). Do faktycznej rywalizacji z konkurentami przystąpił jednak dopiero w 2016 roku. Wynikało to z dokonanej wówczas redukcji opłaty za zarządzanie – z 1,5% do bliższego rynkowemu poziomu 1,0%. Przy niskich poziomach stóp procentowych 50 punktów bazowych robi bardzo dużą różnicę i umożliwia zarządzającemu nawiązanie realnej walki. Na czym ta konkurencja ma się zatem opierać? Jak zwykle w przypadku tego typu produktów, filary są dwa. Pierwszy i najważniejszy to aktywne zarządzanie ryzykiem stopy procentowej. Chociaż z racji charakteru funduszu duration nie może być zbyt wysokie (nie przekracza 1 roku), to zarządzający (Mikołaj Raczyński) może kształtować je w elastyczny sposób, w zależności od koniunktury rynkowej. W tym celu wykorzystywane są nie tylko inwestycje bezpośrednio na rynku obligacji, ale również poprzez instrumenty pochodne. Z drugiej jednak strony, w funduszu dźwignia finansowa jest wykorzystywana tylko okazjonalnie, również ekspozycja na rynki stricte zagraniczne jest nad wyraz skromna. Drugim filarem kreowania wyniku ma być natomiast portfel korporacyjny. Co interesujące, zarządzający nie stroni w tym przypadku od bardziej ryzykownych (w sensie oferujących wyższe marże) emitentów, którzy rzadziej występują w portfelach konkurentów. Jednak teoretycznie wyższe ryzyko kredytowe jest w bardzo dużej mierze rekompensowane poprzez szeroką dywersyfikację. Wystarczy napisać, że za portfel korporacyjny (stanowiący blisko 30% aktywów) odpowiadają obligacje aż 50 emitentów. Podsumowując, Noble Fund Pieniężny to dość interesujący produkt, nie pozbawiony atutów. Potrzeba jednak czasu na to, by udowodnił swoją pozycję na tle wymagającej stawki.

Opinia Analiz Online
Z uwagi na porównywalność, warto przyjrzeć się wyłącznie stopom zwrotu za okres od 2016 roku wzwyż. Wcześniej opłata za zarządzanie była na tyle niekonkurencyjna, że fundusz był w praktyce skazany na miejsca w drugiej połowie tabeli. Jednak po 2015 roku było już w tym obszarze zauważalnie lepiej. Rok 2016 zakończył się w drugim kwartylu z 30 punktami bazowymi nad średnią, z kolei rok bieżący to jak na razie również drugi kwartyl i 40 punktów przewagi. Być może nie brzmi to szczególnie spektakularnie, ale warto zauważyć, że bez obniżki opłaty nadwyżki te zostałyby w całości skonsumowane. Poprawa stóp zwrotu wpłynęła już na krótkoterminowe wskaźniki efektywności – ranking Analiz Online dla 12 miesięcy to wysokie 4a. W kontekście zmienności produkt wpasowuje się w konserwatywny profil ryzyka – przez pryzmat wskaźników pozostaje ona niska. Gdyby przyjrzeć się indywidualnie konkretnym miesiącom, to wspomniane wcześniej aktywne podejście do zarządzania jest dobrze widoczne – przykładowo w październiku i maju 2017 rozwiązanie było istotne lepsze od konkurentów w grupie, ale bywały również miesiące zwyczajnie słabsze.

Uzasadnienie oceny
Do Noble Fund Pieniężny dobrze pasuje określenie „solidny”. Z jednej strony nie jest to produkt dla maksymalistów, poszukujących najwyższych wyników. Nie sprzyjają temu skromniejsze instrumentarium oraz wspomniane już koszty, które pomimo obniżenia są wciąż powyżej średniej. Z drugiej strony sprawdzają się aktywne podejście do zarządzania oraz rentowny, szeroko zdywersyfikowany portfel korporacyjny. Ze swojego głównego zadania, czyli „walki z depozytem” oraz zachowania bezpieczeństwa środków wywiązuje się po prostu dobrze. Warto również podkreślić, że fundusz nie jest zbyt duży jak na polskie standardy, co powinno ułatwiać zarządzanie i umożliwia wykorzystywanie mniejszych emisji, pomijanych przez większość konkurentów. Ostatecznie przyznajemy Noble Fund Pieniężny 3 gwiazdki.

Marcin Różowski, Paweł Bystrek
Analizy Online

TAGI:

fundusze gotówkowe i pieniężne PLN uniwersalne

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Popularne

przeczytaj inne analizy i raporty

↑ na górę