Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (listopad 2017)
07.12.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Po słabym październiku, w listopadzie fundusze absolutnej stopy również nie zachwyciły. 

Wprawdzie na globalnych rynkach akcji hossa trwała w najlepsze (indeks MSCI AC World zyskał +1,8%, a główne indeksy akcji w Stanach Zjednoczonych zdobywały nowe szczyty), rynki znacznie bliższe polskiemu inwestorowi złapały lekką zadyszkę. Warszawski indeks szerokiego rynku stracił -3,7%, do czego tym razem przyczyniły się głównie spółki o największej kapitalizacji (WIG20 -4,6%). Wyraźnie lepiej zachowywały się spółki mniejsze zgrupowane w indeksie sWIG80, który od połowy listopada zaczął piąć się w górę. Dzięki temu straty stopniały do -1,2%.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Ponad połowa funduszy absolutnej stopy zwrotu zakończyła listopad z dodatnim wynikiem.  Najwięcej +4,2% zarobił Insignis FIZ, który powoli odrabia straty poniesione w okresie wakacyjnym. Również wynik 12-miesięczny się poprawił, choć wciąż jest minimalnie pod kreską, przez co jego pozycja w naszym zestawieniu badającym skuteczność strategii nieco spadła. Jak tłumaczył Grzegorz Witkowski, prezes Insignis TFI w prasie, grudniowy wynik to zasługa trafnej selekcji spółek. Strategia funduszu polega na inwestycji w firmy o najlepszym potencjale wzrostu (szukanych głównie w segmencie małych i średnich spółek) i zabezpieczaniu tych pozycji krótką sprzedażą akcji o słabych perspektywach.

Drugi najlepszy wynik wypracował InValue FIZ, zarządzany przez Adama Drozdowskiego. W skrócie, strategia funduszu polega na selekcji 20-30 spółek (globalnych) opartej na analizie fundamentalnej i momentum najlepszych akcji. Bardzo dobry listopadowy wynik +3,4% pozwolił na pełne odrobienie strat po trudnej pierwszej połowie 2016 roku. Od tamtego czasu fundusz powoli pnie się w górę, a 12-miesięczne wyniki przesuwane co miesiąc od lutego tego roku utrzymują się powyżej zera (w listopadzie wyniosły +9,4%). Trzecie miejsce w listopadzie zajął fundusz otwarty - Rockbridge Superior Selektywny z wynikiem +2,8%. Fundusz ten wypada najlepiej z całej trójki w naszym zestawieniu analizującym skuteczność strategii absolute return – wszystkie jego 12-miesięczne wyniki przesuwane co miesiąc w okresie ostatnich 3 lat były dodatnie.


Na drugim końcu listopadowego zestawienia wyników znalazły się:
  • Sniper FIZ (-4,7%), dla którego był to drugi słaby miesiąc, przez co po raz pierwszy osiągnął ujemny wynik także w horyzoncie 12-mies.
  • Total FIZ (-4,0%), dla którego był to piąty z rzędu ujemny miesiąc. Jednak dzięki świetnym wynikom w pierwszej połowie roku, udało się utrzymać bardzo atrakcyjny wynik w horyzoncie 12-mies. i utrzymać wysoką skuteczność;
  • InReturn FIZ (-3,7%) – wysoka strata w przypadku tego funduszu nie jest żadnym zaskoczeniem. Fundusz ten wyróżnia się na tle konkurentów bardzo dużą rozbieżnością wyników – ma za sobą miesiące, w których zyskuje ponad +20% i takie, w których sporo traci. Wyniki w horyzoncie 12-miesięcznym są na sporym plusie.
W listopadowym raporcie zadebiutował jeden fundusz, dzięki temu, że jego działalność przekroczyła 1 rok (w listopadzie zeszłego roku zmienił strategię). Chodzi o AXA FIZ Long-Short Global Strategy. Niestety debiut nie był udany, gdyż 12-miesięczny wynik jest ujemny i wynosi -1,6%.
 
Zespół Analiz Online
Metodologia raportu o skuteczności funduszy absolutnej stopy zwrotu dostępna jest w załączniku do tej wiadomości

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę