Kilkanaście procent rok w rok. Nowe technologie wspólnym mianownikiem
06.12.2017 | Wojciech Kiermacz
Źródło: flowgraph / Shutterstock.com
Tylko trzy fundusze z szerokiej oferty krajowych funduszy otwartych (FIO) dostarczyły w każdym z trzech ostatnich lat ponad 10-procentową stopę zwrotu 

Znaleźć je można w ofercie PKO TFI i Investors TFI.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Ich wspólnym mianownikiem są szeroko rozumiane nowe technologie i dobra luksusowe. W przypadku Investor Nowych Technologii w portfelu przeważają spółki z sektora informatycznego (ponad 60% na koniec października), ale i dobra luksusowe mają swoje miejsce (ponad 10%). Zarządzający  (Maciej Chudzik) inwestuje w wybrane spółki z zamiarem utrzymania ich w portfelu przez co najmniej rok, nawet do kilku lat. Według ostatnio dostępnego sprawozdania (na 30 czerwca) w portfelu było 37 spółek, a to względnie niedużo jak na fundusz akcji zagranicznych. Około trzech czwartych portfela zajmują walory zagraniczne. Oprócz wybranych reprezentantów popularnych FAANG-ów (Facebook, Apple, Amazon, Netflix i Alphabet  – d. Google) znajdziemy również m.in. nVidię, która w ostatnich dwóch latach na fali popularności kryptowalut odnotowała bardzo wysoki wzrost (+477%),  czy Alibabę – największą chińską firmę z branży e-commerce. W portfelu nie znajdziemy polskich blue chipów. Za to ponad 10% zajmują akcje z indeksu sWIG80 – głównie z branży medycznej.

Kolejnym funduszem, który dostarczył rok w rok co najmniej 10-procentowy zysk jest PKO Technologii i Innowacji Globalny. W jego przypadku tę sztukę udało się powtórzyć w pięciu ostatnich latach (2013-2017). To fundusz zdecydowanie największy z grona nie tylko powyższych trzech, ale również wszystkich funduszy akcyjnych oferowanych klientom detalicznym. Jego aktywa netto przekroczyły w tym roku 2 mld zł. W jego portfelu znajdziemy przede wszystkim spółki zagraniczne, głównie notowane w Stanach Zjednoczonych. Największy udział na koniec października miały walory Apple, Interxion i Sketchers. Warto podkreślić, że selekcja spółek oparta jest o wewnętrzne ekspertyzy zespołu, podczas gdy konkurencja często wspiera się w tej materii wiedzą zachodnich instytucji.  

Czytaj również: Rating funduszu PKO Technologii i Innowacji Globalny

Ostatni z funduszy - PKO Dóbr Luksusowych Globalny - jak sama nazwa wskazuje skonstruowany jest w dużej mierze z akcji spółek sprzedających dobra lub usługi skierowane do zamożnych klientów. W portfelu natrafimy zatem m.in. na walory Diora, Louis Vitton czy Hugo Bossa, ale i producentów dóbr konsumpcyjnych bardziej dostępnych dla kieszeni przeciętnego obywatela – np. Nike, Zalando czy Wizzair. Podobnie jak w przypadku poprzedniego funduszu, również i tu przeważają akcje notowane w USA z niewielkim udziałem walorów polskich. 

Czy te trzy fundusze mają szanse na utrzymanie ponad 10-procentowego tempa również w przyszłości? To pytanie o prognozy dla sektora nowych technologii i dóbr luksusowych. Dużo się mówi o bardzo wysokich wycenach spółek pompowanych przez olbrzymi popyt inwestorów. Poniższy wykres pokazuje napływy kapitału do sektora technologicznego. Tak wysokiej dynamiki nie obserwowano od bańki technologicznej w 2000 r.

Analitycy amerykańskiego banku Goldman Sachs ostrzegali ostatnio przed najwyższymi od 1900 roku wycenami globalnych aktywów, za które w dużej mierze odpowiedzialne są spółki z sektora technologicznego. 

Niewykluczone, że wzrosty mogą jednak jeszcze potrwać. Wiele zależy od sytuacji na rynkach wschodzących. To one mogą być katalizatorem wzrostu sektora technologicznego i dóbr luksusowych - wynika z raportu Deloitte „Global Powers of Luxury Goods 2017. The new luxury consumer”.

- W Chinach, Rosji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, czyli w krajach klasyfikowanych jako wschodzące rynki sprzedaży dóbr luksusowych, procentowy udział konsumentów, deklarujących wzrost wydatków w tym sektorze w ciągu ostatnich pięciu lat wyniósł 70%, tymczasem na rynkach bardziej dojrzałych, czyli w krajach UE, USA i Japonii klienci tacy stanowili 53% - mówi Magdalena Jończak, lider zespołu ds. sektora dóbr konsumenckich, partner w dziale konsultingu Deloitte.

W pozytywnych barwach maluje się również rozwój szeroko  rozumianej branży Fintech. Z globalnego raportu PwC pt. „Zatarte granice: Jak branża fintech kształtuje usługi finansowe” wynika, że w niedalekiej przyszłości fintechy, czyli firmy działające na styku nowych technologii i finansów, mogą przejąć od 23 do 33% rynku usług skupionych w rękach tradycyjnych graczy, np. dużych banków. Wygląda więc na to, że innowacyjnych spółek, a więc i okazji inwestycyjnych dla funduszy takich jak te przedstawione w artykule, może przybywać. 

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

fundusze akcji zagranicznych sektora technologicznegoInvestors TFIPKO TFISektor technologiczny

zobacz także

↑ na górę