Mniej FIZ-ów dla klientów detalicznych
10.11.2017 | Katarzyna Czupa
Liczba funduszy zamkniętych uruchomionych w tym roku jest najniższa od kilku lat. Wśród nowych rozwiązań dominują produkty absolutnej stopy zwrotu oraz fundusze nieruchomości

W tym roku na rynku pojawiło się 37 nowych detalicznych funduszy zamkniętych (FIZ). To o blisko dziesięć mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i najmniej od 2013 r. W ostatnich latach na rynku pojawiało się po ok. 50 nowych FIZ-ów rocznie.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Wśród nowo powstających funduszy, dość standardowo, największy udział miały produkty realizujące strategię absolutnej stopy zwrotu. W tym roku uruchomiono 14 takich rozwiązań. Co ciekawe, na drugim miejscu znalazły się fundusze nieruchomości. Do tej pory na rynku pojawiało się zaledwie po kilka tego typu produktów rocznie, a w okresie od stycznia do października br. oferta polskich towarzystw wzbogaciła się o dziesięć nowych rozwiązań. Cztery z nich uruchomiono w formule funduszu aktywów niepublicznych.

Biorąc pod uwagę poszczególne TFI kolejny rok z rzędu najwięcej nowych funduszy uruchomił Trigon TFI. Paleta produktów tego towarzystwa poszerzyła się jak dotąd o dziesięć nowych rozwiązań, w tym m.in. o fundusze sekurytyzacyjne oraz wspomniane rozwiązania skupiające się na rynku nieruchomości. Cztery nowe fundusze do swojej oferty włączył także Copernicus Capital TFI. Co ciekawe, w tym roku dwa FIZ-y uruchomiło NN Investment Partners TFI. Dotychczas towarzystwo stroniło od produktów działających w formule funduszu zamkniętego. Oba rozwiązania – NN Total Return FIZ i NN (L) Multi Asset Factor Opportunities FIZ – są zaliczane do grupy funduszy absolutnej stopy zwrotu.

Warto zauważyć, że część „nowicjuszy” ma już doświadczenie na rynku – sześć produktów powstało bowiem w wyniku przekształcenia już istniejących rozwiązań. W ten sposób powstały fundusze absolutnej stopy zwrotu oferowane przez Copernicus TFI, TFI Allianz Polska oraz Union Investment TFI.

Wśród nich ciekawym przypadkiem jest Allianz Realnej Wartości FIZ. Produkt działał na rynku niespełna siedem miesięcy, a w połowie września br. został ponownie przekształcony – tym razem w Allianz Kumulacyjny Income and Growth FIZ.

Najmłodsze rozwiązania cieszą się sporym zainteresowaniem klientów – w okresie od stycznia do września przyciągnęły one blisko +1 mld zł netto. Jak dotąd najwyższy bilans sprzedaży odnotował Tar Heel Capital Globalnej Innowacji FIZ, do którego klienci wpłacili blisko +183 mln zł netto.  Na podium znalazły się także dwa rozwiązania z oferty Trigon TFI – Trigon Infinity Akcji FIZ oraz Trigon Profit XXVI FIZ, których bilans sprzedaży wyniósł odpowiednio +129 mln zł i +62 mln zł netto.
 
Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

Copernicus Capital TFIFIZANNN Investment Partners TFITFI Allianz PolskaTrigon TFIUnion Investment TFI

zobacz także

↑ na górę