Liczba klientów funduszy inwestycyjnych (wrzesień 2017)
09.11.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Trzeci kwartał 2017 r. upłynął pod znakiem istotnego wzrostu liczby klientów TFI

Według naszych szacunków, w ciągu trzech miesięcy (od czerwca do września) liczba klientów funduszy inwestycyjnych wzrosła o ok. +33,5 tys. osób netto (+1,6%). 

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Grono osób korzystających z usług TFI rośnie nieprzerwanie od 12 miesięcy. W ciągu minionego roku liczba klientów polskich towarzystw zwiększyła się o przeszło +120 tys. netto (+5,6%). W efekcie na koniec września 2017 r. jednostki i certyfikaty w 20 monitorowanych przez nas towarzystwach posiadało ponad 2,18 mln osób (warto przy tym pamiętać, że jedna osoba może być klientem kilku TFI). To najwięcej od marca 2012 r.


Najwięcej klientów pozyskały towarzystwa wchodzące w skład grup bankowych – w ciągu minionych trzech miesięcy grono osób korzystających z ich usług wzrosło o +19 tys. Trzeci kwartał z rzędu najwyższy przyrost odnotowało PKO TFI. Liczba klientów tego towarzystwa wzrosła o +11,7 tys. osób netto. Tuż za nim znalazło się NN Investment Partners TFI, z którego usług zdecydowało się skorzystać 7 tys. nowych klientów. W efekcie, liczba klientów towarzystwa zbliżyła się do poziomu 250 tys. osób, najwyższego od grudnia 2008 r.

Na uwagę zasługuje także Union Investment TFI – grono jego klientów wzrosło o blisko +8,5 tys. osób netto, co oznacza ponad 8-procentowy przyrost w ciągu kwartału. Niezwykle dynamicznie wzrasta także liczba osób korzystających z usług Investors TFI. Od czerwca do września grono klientów zwiększyło się o +6,9% i oscyluje obecnie w granicach 95 tys. osób.

Spadek liczby klientów odnotowało pięć towarzystw. Wśród nich znalazło się jedynie jedno TFI wchodzące w skład grupy bankowej. 

Zespół Analiz Online

TAGI:

Investors TFIliczba klientów NN Investment Partners TFIPKO TFIUnion Investment TFI

zobacz także

↑ na górę