Historyczny rekord - 150 mld zł w polskich funduszach detalicznych
13.10.2017 | Katarzyna Czupa
We wrześniu br. aktywa funduszy detalicznych przekroczyły 150 mld zł. To najwięcej w historii polskiego rynku

Od początku roku wartość kapitału zgromadzona w ramach produktów przeznaczonych dla szerokiego grona klientów wzrosła o +18 mld (+14%). Potrzeba było 10 lat by rynek się odbudował po wielkim globalnym kryzysie finansowym z 2008 roku.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Równo 10 lat temu w szczytowym momencie, aktywa polskich funduszy detalicznych wynosiły 137,6 mld zł. W wyniku globalnej paniki, wywołanej załamaniem na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych, w ciągu roku wartość kapitału zgromadzonego w ramach polskich produktów spadła o przeszło połowę. Głównie za sprawą wypłat klientów, którzy wycofywali środki z funduszy inwestycyjnych nieprzerwanie od listopada 2007 r. do kwietnia 2009 r., czyli równo przez 1,5 roku.  Najwięcej wypłacili w styczniu 2008 roku – przeszło -11 mld zł netto.


Próg 137 mld udało się ponownie osiągnąć dopiero w lutym br., a przedkryzysowy rekord pobito miesiąc później. Dlaczego tak późno? Po minionym kryzysie trudno było odbudować zaufanie polskich klientów do rynku kapitałowego. Co więcej w ciągu minionej dekady na polskim rynku rozwijały się przede wszystkim produkty niedetaliczne, czyli głównie fundusze zamknięte tworzone na potrzeby pojedynczych inwestorów. Obecnie zgromadzone jest w nich ok. 123 mld zł. W październiku 2007 r. było to zaledwie 8 mld zł, czyli 15-krotnie mniej.


Miniona dekada nie tylko umożliwiła „zasypanie pokryzysowej dziury”, lecz przyniosła także spore zmiany w preferencjach klientów.  W 2007 r. największy udział w rynku miały fundusze akcyjne i mieszane (odpowiednio 35% i 52%). Obecnie są to najmniej ryzykowne rozwiązania – fundusze gotówkowe i pieniężne oraz dłużne (łącznie stanowią ponad  połowę aktywów). Tylko w tym roku wpłacono do nich +7,3 mld zł netto. W tym samym okresie do produktów akcyjnych trafiło +0,9 mld zł netto, a mieszanych +2,5 mld zł netto.  

Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

wartość i struktura aktywów

zobacz także

13.07.2018
↑ na górę