Allianz oferuje klientom sztuczną inteligencję
12.10.2017 | Katarzyna Czupa
Od blisko tygodnia w ofercie TFI Allianz możemy znaleźć fundusz skupiający się na spółkach wykorzystujących w swojej działalności sztuczną inteligencję. Wśród nich znajdziemy m.in. Teslę i Nvidię

Od 6 października klienci TFI Allianz Polska mogą inwestować w nowy fundusz Allianz Artificial Intelligence, który skupia się spółkach wykorzystujących w swojej działalności sztuczną inteligencję. Produkt działa w formule master feeder – całość zgromadzonego kapitału jest inwestowana w fundusz oferowany przez Allianz Global Investors.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Jak mówi Łukasz Woś, zarządzający w TFI Allianz Polska, fundusze inwestujące w sztuczną inteligencję to nowinka na rynku – fundusz bazowy w który lokowany jest kapitał zgromadzony na polskim rynku wystartował w marcu br.

Historia sztucznej inteligencji to historia poszukiwania wzrostu produktywności. Początkowo miała ona wymiar jedynie fizyczny – do pracy zaprzęgnięto zwierzęta, które miały pomóc człowiekowi w pracy. Z czasem doprowadziła do rozwoju motoryzacji, komputerów oraz sieci łączących użytkowników. Sztuczna inteligencja to wykorzystuje przede wszystkim dwa ostatnie elementy – wyjaśniał.

Zarządzający zwracał uwagę na spółki wykorzystujące w swojej działalności tzw. big data, czyli zbiory danych, które są zbyt obszerne by przetwarzał je człowiek. Obecnie często są one wykorzystywane w sprzedaży i marketingu.

Jedną z ważniejszych spółek na tym rynku, która znalazła się w naszym portfelu jest Criteo. Zajmuje się ona zarządzaniem reklamami w Internecie, oznacza to, że kieruje ona dane treści do osób o odpowiadającym im profilu. Pojawiają się informacje, że Donald Trump zawdzięcza swoją wygraną w wyborach prezydenckich dzięki dedykowanym reklamom, czym zajmują się spółki takie jak Criteo – dodał. 

Jak zaznaczał Łukasz Woś, oprócz tego w portfelu funduszu znajdziemy akcje takich gigantów jak Nvidia, Broadcom, Tesla, Micron, Salesforce czy Yelp.

W ocenie Roberta Hörberga, prezesa TFI Allianz Polska, ogromną zaletą produktu jest fakt, że siedzibą zespołu zarządzających jest San Francisco.

Dzięki możliwości części spotkań z przedstawicielami spółek zarządzający mają bezpośredni i natychmiastowy dostęp do informacji na temat elementów swojego portfolio. Gdyby pracowali w Europie nie byłoby to możliwe – mówił.

Zwracał także uwagę, że obecnej, gwałtownie rosnącej popularności podmiotów zajmujących się sztuczną inteligencją nie powinniśmy porównywać do bańki internetowej z przełomu XX i XXI w.

 – Wtedy większość spółek nie była związana z realną gospodarką, a Amazon, Nividia czy Netflix dostarczają realne usługi i produkty. Co więcej, podmioty te nie tylko generują przychody, ale i zyski. To ogromna różnica – zaznaczał.

Allianz Artificial Intelligence to jeden z trzech zaprezentowanych nowości w ofercie TFI Allianz Polska. W czerwcu br. działalność rozpoczął fundusz Allianz Global Metals and Mining (Allianz SFIO), który skupia się na akcjach spółek działających w sektorze wydobywczym. Natomiast w grudniu tego roku planowane jest uruchomienie produktu skupiającego sia na obligacjach azjatyckich typu high yield.

Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

Donald TrumpŁukasz WośproduktyRobert HörbergTFI Allianz Polska

zobacz także

13.07.2018
↑ na górę