IZFiA: Solidny napływ środków do funduszy we wrześniu
12.10.2017 | IZFiA
Klienci TFI nie spuszczają z tonu i we wrześniu wpłacili ponad +1,0 mld zł nowych środków. Ten rok już teraz zapowiada się dwa razy lepiej niż poprzedni

Co prawda nieco ponad miliard złotych wpłat nie jest tak dobrym wynikiem, jak w sierpniu (przypomnijmy, wtedy wpłacono rekordową w tym roku sumę +1,9 mld zł), ale dziewiąty miesiąc z rzędu nieprzerwanych wpłat, jest również świetną wiadomością dla przedstawicieli TFI.


- Warto zauważyć, że wrzesień był niezmiernie ciekawy jeśli chodzi o zainteresowanie funduszami w ogóle, bez względu na to, czy skutkowało ono nabyciami czy umorzeniami. Ponad 10 mld złotych samej sprzedaży brutto to wynik najlepszy od marca 2015 roku. To kolejny pozytywny sygnał dla rynku – mówi prof. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA.

Dodajmy, że również poziom umorzeń jednostek funduszy był bardzo wysoki (-9,3 mld zł). Mimo to, na koniec wrześnie 2017 r. ogólne saldo wszystkich funduszy od początku roku wyniosło +9,3 mld zł, co jest na tym etapie wynikiem ponad dwa razy lepszym, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. We wrześniu najwięcej działo się w funduszach gotówkowych i rynku pieniężnego oraz funduszach akcyjnych. Te pierwsze, kolejny miesiąc z rzędu mogą pochwalić się żółtą koszulką lidera. Przyciągnęły do siebie +0,7 mld zł, a licząc od początku roku wartość nowo wpłaconych środków przekroczyła +4 mld zł. Inwestorzy preferowali tu przede wszystkim fundusze uniwersalne. Fundusze gotówkowe przedsiębiorstw oraz typowo skarbowe zanotowały niewielkie wartości ujemne.


Wysoką popularnością cieszyły się również fundusze akcji. Niestety równie chętnie wypłacano z nich środki i w konsekwencji finalne saldo wyniosło -0,3 mld zł. Obroniły się za to fundusze akcyjne sektorowe, które zanotowały kilkumilionowe dodatnio saldo wpłat i umorzeń.

Prawie krok w krok z funduszami gotówkowymi i rynku pieniężnego szły w ubiegłym miesiącu fundusze dłużne. +0,6 mld zł salda nabyć i umorzeń to dobry wynik, podobny do tego osiągniętego w sierpniu. Wynik, dodajmy, który jednocześnie został osiągnięty przy prawie dwukrotnie wyższej popularności (mierzonej zarówno wartością wpłat, jak i wypłat) niż w poprzedzającym miesiącu. Stabilne, nieprzerywane wpłaty pozwoliły tej grupie wyjść na pozycję tegorocznego wicelidera, jeśli chodzi o pozyskanie nowej gotówki z kieszeni inwestorów (+3,3 mld zł).
 
Miesiąc zakończył się pozytywnie dla funduszy mieszanych. Mimo wysokich, w porównaniu do sierpnia, umorzeń funduszy aktywnej alokacji oraz funduszy stabilnego wzrostu, cała grupa funduszy mieszanych wyszła na plus, osiągając wynik niecałych +0,2 mld zł. Co ciekawe w tym roku jeszcze ani razu nie zanotowały one odpływu środków.
 
Warto również odnotować, że wrześniowe wyniki nie zostały zaburzone żadnymi większymi zdarzeniami jednorazowymi: saldo funduszy dedykowanych wyniosło zaledwie -60 mln złotych.

TAGI:

IZFiAsaldo wpłat i wypłat

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

zobacz także

13.07.2018
↑ na górę