Suwak drenuje OFE
11.10.2017 | Anna Zalewska
W IV kwartale, w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, nastąpi zwiększony odpływ aktywów OFE do ZUS, sięgający kilku miliardów złotych – ocenia Paweł Borys, prezes PFR

W samym październiku fundusze przekazały do ZUS, w ramach tzw. suwaka, aktywa warte 1,32 mld zł. W poprzednich miesiącach wartość przelewu nie przekraczała 0,4 mld zł. Zwiększony odpływ aktywów wynika z obniżenia wieku emerytalnego. 1 października weszły w życie przepisy, które przywróciły wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Z informacji ZUS wynika, że do 29 września złożono z tego powodu 196,7 tys. wniosków pierwszorazowych o przejście na emeryturę.
 
Zdaniem Pawła Borysa zwiększenie wartości przelewów z OFE do ZUS jest efektem jednorazowym. - Później skala transferów powinna wrócić do normalnego poziomu. Widać, że fundusze się na to przygotowały – powiedział w rozmowie z PAP.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

 
W tym roku licząc od stycznia do października w ramach tzw. mechanizmu suwaka OFE przekazały do ZUS łącznie już 4,5 mld zł, o +1 mld zł więcej niż w całym 2016 roku. To oznacza, że wartość przelewów z całego roku będzie znacznie wyższa od prognozowanych przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych 5,08 mld zł.
 
Fundusze emerytalne muszą oddawać pieniądze do ZUS regularnie od 2014 roku. Mechanizm suwaka wymusza na OFE stopniowe przekazywanie pieniędzy ubezpieczonego do ZUS, a cały proces rozpoczyna się dziesięć lat przed osiągnięciem jego wieku emerytalnego. W 2014 roku OFE przekazały z tego tytułu 3,7 mld zł, a w kolejnych latach odpowiednio 4,1 i 3,5 mld zł. Jednocześnie od 2015 roku OFE otrzymują wyraźnie niższe składki. W tym roku składki przekazane przez ZUS do OFE wyniosły do tej pory tylko 2,3 mld zł.

/az

TAGI:

OFEsuwaktransfery OFEwartość i struktura aktywówZUS

zobacz także

13.07.2018
↑ na górę