Ranking funduszy inwestycyjnych (wrzesień 2017)
05.10.2017 | Wojciech Kiermacz
pobierz plik: pdf
Na ponad 800 detalicznych funduszy inwestycyjnych prawie połowa otrzymała we wrześniu 12-miesięczny Ranking Analiz Online. Odpowiednio długa historia pozwoliła na ocenę 277 produktów również w horyzoncie 36-miesięcznym

Przypomnijmy, że Ranking funduszy inwestycyjnych Analiz Online pozwala w prosty i szybki sposób w ramach jednej grupy wyłonić najlepsze fundusze. Raport przygotowujemy co miesiąc w oparciu o wskaźnik information ratio, który obrazuje relację zysku do ponoszonego ryzyka. Fundusze o najwyższej efektywności otrzymują ocenę 5a lub 4a, rozwiązania najsłabsze 1a lub 2a, ocena 3a ma charakter neutralny.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Po raz pierwszy w zestawieniu rocznym ocenione zostały dwa fundusze – jedyny zamknięty z oferty Amundi Polska TFI – Amundi Silver Age FIZ. Ten zaczął od najniższej oceny 1a. Z neutralnym 3a wystartował z kolei Pocztowy Gotówkowy (Pocztowy SFIO) – jeden z trzech funduszy w ramach parasola FIO dostępnych dla klientów Banku Pocztowego.

Cztery fundusze otrzymały po raz pierwszy ocenę w horyzoncie 36-miesięcznym. Dwa od Esaliens TFI (dawniej Legg Mason TFI). Mowa o Esaliens CEE Select, który wystartował z solidnym 4a oraz Esaliens Stabilny (2a). Kolejnymi debiutantami w trzyletnim rankingu są KBC Obligacji Korporacyjnych (3a) oraz jeden z największych funduszy na rynku - Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZ AN seria C (5a).

Przyjrzyjmy się jednemu z funduszy, którego ocena w rankingu uległa wyraźnej poprawie - AXA Akcji Małych i Średnich Spółek (AXA FIO).


Ocena funduszu wzrosła z 3a we wrześniu ubiegłego roku do 5a obecnie. To zasługa wysokich wyników na tle grupy. Podczas gdy średnia roczna stopa zwrotu funduszy akcji polskich małych i średnich spółek wyniosła ok. +14% (za okres wrz 16. – wrz 17.), fundusz zarobił o ok. 7 pkt. proc. więcej. Co ważne, jak wynika ze sprawozdania na koniec czerwca, fundusz nie przeważał blue chipów, które zachowywały się w ostatnich miesiącach zdecydowanie lepiej. Filarem portfela były wyselekcjonowane spółki o mniejszej kapitalizacji. 


Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy spadek formy zanotował Copernicus Spółek Wzrostowych (Copernicus FIO). Jego roczna stopa zwrotu (wrz 16. – wrz. 17.) to tylko +3,2%. Średnia dla całej grupy akcji polskich uniwersalnych to prawie +23%. Fundusz inwestuje bardzo szeroko. W jego portfelu znajdziemy kilkadziesiąt spółek – wśród nich zarówno notowane na alternatywnym rynku obrotu NewConnect, jak i największe wchodzące w skład indeksu WIG20. Przy czym na koniec czerwca żaden z podmiotów nie przekraczał 2% udziału w aktywach portfela. To stawiało go w gorszej pozycji od tych strategii, w których zarządzający zdecydowali się przeważyć się w ostatnich miesiącach w kierunku największych spółek notowanych na GPW lub za granicą. 

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

rankingranking funduszywyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę