Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (wrzesień 2017)
04.10.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Wrzesień upłynął pod znakiem niepewności w sprawie reformy otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Według doniesień prasowych wciąż nie ma porozumienia między resortem finansów i rozwoju co do kształtu zmian. Możliwie nawet, że do likwidacji OFE nie dojdzie za tej kadencji sejmu. Według projektu Mateusza Morawieckiego 25% aktywów z drugiego filaru miałoby trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a pozostałe 75% na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) Polaków. Tymczasem przeciwnikiem przekazania środków przyszłym emerytom ma być minister rodziny Elżbieta Rafalska, a okazał się nim Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. W rozmowie z PAP przyznał, że najlepszym pomysłem jest rozwiązanie OFE i przeniesienie zgromadzonych środków w całości do ZUS.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Wrzesień przyniósł dalsze wzrosty na światowych giełdach, globalny indeks MSCI zyskał +2,1%. Wzrosty ominęły jednak rynki wschodzące, co można wiązać z zapowiedziami dalszej normalizacji polityki pieniężnej przez amerykański Fed. Spadki dotknęły także warszawski parkiet, mimo świetnych danych płynących z gospodarki. Indeks największych spółek WIG20, po trzech miesiącach silnych wzrostów, stracił -2,5%, a szeroki WIG -1,1%. Pomimo chwilowego pogorszenia koniunktury, indeksy warszawskiej giełdy wciąż znajdują w średnioterminowym trendzie wzrostowym. WIG od początku roku zyskał już +24,2%. Słabszy miesiąc na GPW odbił się na wrześniowych wynikach otwartych funduszach emerytalnych.

Wyniki funduszy emerytalnych
We wrześniu OFE straciły średnio -0,4%, mimo to stopa zwrotu od początku roku wciąż prezentuje się bardzo atrakcyjnie (+18,3%). We wrześniu czterem funduszom udało się wypracować dodatni wynik. Wśród nich znalazło się OFE PZU „Złota Jesień”, które może pochwalić się prawie 20-procentowym zyskiem od początku roku.


Ranking OFE
We wrześniu pałeczkę lidera 12-miesięcznego rankingu OFE (z najwyższą oceną 5a) przejął fundusz Aviva OFE, który jeszcze dwa miesiące temu należał do średniaków. Fundusz ten ma za sobą najlepszy (na tle konkurentów) kwartał od lat. Jeśli utrzyma formę, można się spodziewać, że także ocena długoterminowa ulegnie poprawie (na razie jest to tylko słabe 2a). Najwyższą ocenę 5a utrzymał także Generali OFE, który przez długie miesiące okupował dolną część tabeli (o czym świadczy wciąż najniższa ocena 1a w horyzoncie 3-letnim). Obecnie najniższe noty otrzymuje Aegon OFE, i to nieprzerwanie od 8 miesięcy.
 

Aktywa funduszy emerytalnych
Słabsza koniunktura na krajowym rynku akcji nie mogła nie wywrzeć negatywnego wpływu na wartość zarządzanych środków. Zmniejszyła się ona o -0,6 mld zł (-0,3%), do 181,1 mld zł. Jednak dzięki bardzo dobrym wynikom z poprzednich miesięcy, od początku roku wartość aktywów wzrosła już o ponad +27 mld zł.

 
We wrześniu ZUS przelał na konto OFE 239,2 mln zł, a jednocześnie otrzymał w ramach tzw. suwaka 370,8 mln zł.

Komentarz IGTE
Po wielu miesiącach wzrostów fundusze emerytalne na skutek słabszego miesiąca na warszawskim parkiecie zaliczyły we wrześniu kosmetyczną stratę, jednak zdecydowanie mniejszą niż WIG20 czy WIG. Nie zmienia to faktu, że od zapowiedzianej w lipcu ub. r. reformy kapitałowej części systemu emerytalnego, czyli od usunięcia niepewności co do dalszych losów OFE, wartość aktywów przypadających na jednego członka funduszy emerytalnych wzrosła z 8.132 do 11.097 zł. Warto pamiętać, że odpowiedzialna komunikacja dotycząca oczekiwanej reformy jest czynnikiem pozytywnie wpływającym na kondycję naszej giełdy, a w konsekwencji wartość znacznej części oszczędności Polaków – komentuje Malgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

TAGI:

GPWIGTEOFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

zobacz także

13.07.2018
↑ na górę