Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Fundusze rynku surowców pozwoliły nieźle zarobić

27.09.2017 | Katarzyna Czupa
Tak dobrego kwartału na rynku surowców nie było już dawno – rośnie cena złota, a ropa naftowa jest najdroższa od przeszło dwóch lat. Na poprawie sentymentu zyskali też polscy inwestorzy

Mijający kwartał dla funduszy rynku surowców jest jednym z najlepszych od lat. Niemal wszystkie z 20 produktów wypracowały dodatnią stopę zwrotu, a średni wynik wyniósł +3,9% – najwięcej od II kwartału 2016 r.  

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Produktom sprzyjała ogólna poprawa sentymentu na rynku – od końca czerwca wartość wskaźnika Bloomberg Commodity wzrosła o +2,7%. Zyskały przede wszystkim ropa naftowa oraz złoto. Jeśli chodzi o pierwszy z surowców, wzrosty są związane m.in. z konsekwentnym ograniczaniem produkcji państw Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) oraz pozostałych sygnatariuszy grudniowego porozumienia. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej od początku roku zapasy ropy spady o przeszło 70 mln baryłek (-28%). Podczas piątkowego spotkania OPEC przedstawiciele organizacji podkreślali skuteczność realizowanych działań i wskazali, że będą one kontynuowane przynajmniej do stycznia 2018 r. W efekcie cena surowca wzrosła w poniedziałek do ok. 58,4 dolarów za baryłkę – to najwyższy poziom od przeszło 2 lat.

W przypadku złotego kruszcu ceny wzrosły z kilku powodów. Po pierwsze przyczyniła się do tego porażka Donalda Trumpa podczas kolejnej próby zdobycia poparcia Senatu dla projektu reformy służby zdrowia, co poddało pod wątpliwość realizację zapowiedzianych reform gospodarczych. Dużą rolę odegrał także wzrost niepokojów na globalnej arenie międzynarodowej. Eskalacja konfliktu na linii Pjongjang-Waszyngton budzi obawy wśród inwestorów i skłania ich do poszukiwania bezpiecznych przystani. W efekcie od początku kwartału wartość złota wzrosła o +5,3%.

Od początku lipca br. najwięcej dały zarobić fundusze rynku surowców – metali szlachetnych, których jednostki zyskały średnio +4,26%. Kolejny (już trzeci) kwartał z rzędu najlepiej wypadł Superfund Goldfuture (Superfund SFIO). Jego stopa zwrotu wyniosła +7,9%. Jest to produkt, który działa w formule master-feeder, a zgromadzony kapitał jest lokowany w fundusz bazowy oferowany przez podmioty z grupy kapitałowej Superfund. Podstawą realizowanej strategii inwestycyjnej jest inwestowanie środków w bogatą paletę instrumentów dotyczących szeroko rozumianego rynku złota. Jeszcze więcej zarobili posiadacze jednostek wycenianych w dolarze – ich wartość wzrosła o blisko +12,2%. Produkt z oferty Superfund TFI jest także najbardziej zyskownym funduszem tego roku w całym segmencie – wynik wypracowany od początku roku przekracza +15,0%.


Na podium znalazły się również dwa fundusze zamknięte z oferty Investors TFI – Investor Gold FIZ oraz Investor Gold Plus FIZ, które również skupiają się na rynku złota. Wypracowane stopy zwrotu są dość zbliżone – oscylują w granicach +6%

Solidnie dały zarobić także produkty, które inwestują na szerokim rynku surowców. Najwyższy wynik w całym segmencie wypracował Esaliens Globalnych Zasobów (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO). Wartość jego jednostki wzrosła od początku lipca o +8,1%. Produkt ten zyskał przede wszystkim dzięki odbiciu cen ropy naftowej – udział surowców energetycznych w portfelu wynosi ok. 60%, a całego sektora energetycznego ponad 80%. Warto zauważyć, że strategia inwestycyjna produktu zakłada nie lokowanie kapitału bezpośrednio w kontrakty na poszczególne surowce, lecz w akcje spółek zajmujących się ich wydobyciem, przetwarzaniem czy też dystrybucją.  

Nieźle wypadł także Allianz Global Metals and Mining (Allianz SFIO), który od początku III kwartału zyskał +7,5%. Biorąc pod uwagę sposób inwestycji fundusz realizuje strategię zbliżoną do produktu z oferty Esaliens TFI, jednak udział poszczególnych sektorów jest dokładnie odwrotny. Podstawę stanowią przede wszystkim przemysł metalowy i wydobywczy, a sektor energetyczny jest jedynie uzupełnieniem portfela. 

Po kilku słabszych kwartałach dodatni wynik, i jeden z najwyższych  grupie, wypracował Rockbridge Globalny Żywności i Surowców (do niedawna funkcjonujący pod nazwą BPH Globalny Żywności i Surowców). Wartość jego jednostki wzrosła o przeszło +5,3%. Na tle wspomnianych konkurentów, fundusz charakteryzuje się największą dywersyfikacją sektorową. Zgromadzony kapitał jest lokowany w jednostki ETF oraz akcje spółek, w tym polskich (m.in. KGHM i PCC Rokita).
 
Katarzyna Czupa
Analizy Online

TAGI:

cena ropyDonald Trumpfundusze rynku surowców pozostałefundusze rynku surowców - metale szlachetnefundusze surowcowefundusze złotaOPECwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę