Aktywa funduszy inwestycyjnych (sierpień 2017)
12.09.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
W sierpniu aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych istotnie wzrosły do 274,9 mld zł (+1%)

To zasługa przede wszystkim funduszy detalicznych, do których – według szacunków Analiz Online – wpłacono blisko +2 mld zł netto. Sam wynik zarzadzania wyniósł przeszło +0,6 mld zł.
 
Kolejny miesiąc z rzędu największy wzrost wartości aktywów odnotowały fundusze gotówkowe i pieniężne. Wartość zgromadzonego w nich kapitału zwiększyła się o blisko +1,1 mld zł, najwięcej od ponad 4 lat. Ponownie stało się tak głównie za sprawą dodatnich napływów netto. Istotnie wzrosła również wartość środków w funduszach dłużnych, wśród których największym zainteresowaniem klientów cieszą się fundusze obligacji korporacyjnych. Aktywa w całym segmencie wzrosły o przeszło +0,6 mld zł (+1,4% m/m).

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

 

Sierpień, podobnie jak poprzednie miesiące, upłynął pod znakiem wzrostu środków zgromadzonych w funduszach mieszanych. Tym razem o niespełna +0,5 mld zł. Przyczynił się do tego przede wszystkim dodatni bilans sprzedaży. 


Dzięki dobrej koniunkturze na światowych rynkach, w tym i na warszawskiej giełdzie, zwłaszcza w przypadku największych spółek (WIG20 wzrósł w sierpniu o blisko +6%), aktywa funduszy akcji wzrosły o +410 mln zł do 33,6 mld zł na koniec miesiąca. To efekt wysokiego wyniku zarządzania, który powiększył wartość środków o przeszło +0,5 mld zł.  
  
Rosły również aktywa w najmniejszych grupach funduszy na rynku – nieruchomości, rynku surowców i sekurytyzacyjne. W pierwszym przypadku o wyniku zadecydowały wpłaty od klientów, natomiast w dwóch pozostałych dodatni wynik zarządzania.
 

Kolejny miesiąc z rzędu spada wartość aktywów zgromadzonych w ramach funduszy absolutnej stopy zwrotu oraz aktywów niepublicznych. Na koniec sierpnia było w nich zgromadzonych o odpowiednio -44 mln zł i -95 mln zł mniej niż miesiąc wcześniej. W obu przypadkach o spadkach zadecydował ujemny wynik zarządzania.  

Zespół Analiz Online

TAGI:

wartość i struktura aktywów

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę