Analizy Online News: Rekordowe wpłaty do funduszy
08.09.2017 | Anna Zalewska
Według naszych szacunków w sierpniu fundusze inwestycyjne pozyskały jeszcze więcej środków niż w rekordowym lipcu. Wygląda na to, że wielu inwestorów uznało, że wakacje to dobry czas na inwestycje

Sierpniowe saldo wpłat i wypłat do detalicznych funduszy inwestycyjnych szacujemy na niecałe +2,0 mld zł. To najwięcej od ponad dwóch lat (w kwietniu 2015 roku wyniosło +2,3 mld zł).

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

 
Kolejny miesiąc z rzędu utrzymuje się podobna struktura sprzedaży. Solidny zastrzyk gotówki otrzymały - nomen omen - fundusze gotówkowe (tym razem ponad +1 mld zł). Trzy fundusze z tego segmentu zajęły całe podium najpopularniejszych rozwiązań. Aktywa PKO Skarbowy, największego funduszu detalicznego na rynku, zbliżyły się do 6 mld zł. Dziś następiło jego połączenie z innym funduszem towarzystwa - PKO Rynku Pieniężnego, po którym aktywa zbliżą się do 9 mld zł.
Na podium znalazły się także UniKorona Pieniężny (również rynkowy gigant) oraz Skarbiec Kasa Pieniężny – najmniejszy z całej trójki. Dla niego był to najlepszy miesiąc w historii, dzięki nowych środkom jego aktywa prawie się podwoiły.
 
Powodzeniem cieszyły się także fundusze dłużne (głównie papierów korporacyjnych) oraz mieszane (głównie stabilnego wzrostu).
 
Dobra koniunktura na warszawskim parkiecie w miesiącach letnich nie zachęciła inwestorów do lokowania kapitału w fundusze akcyjne. Jedynie kilka wybranych rozwiązań przyciągało klientów. Do czterech miesięcy wydłużyła się zła passa funduszy absolutnej stopy zwrotu. Tym razem przewaga umorzeń była jednak symboliczna i wyniosła zaledwie -5 mln zł.
 
Najwyższą sprzedaż osiągnęły w sierpniu PKO TFI (podobnie jak w dwóch poprzednich miesiącach), Noble Funds TFI oraz Investors TFI

Anna Zalewska
Analizy Online

TAGI:

Analizy Online Newssaldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę