Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (sierpień 2017)
07.09.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Sierpniowa koniunktura na rynkach kapitałowych sprzyjała większości inwestorów

Mimo nerwowości związanej z wiszącym w powietrzu konfliktem zbrojnym z Koreą Północną, większość indeksów giełdowych zakończyła miesiąc wzrostem. Indeks odzwierciedlający koniunkturę na światowych rynkach akcji - MSCI AC World - wzrósł o +0,17%. Znacznie lepiej poradziły sobie emerging markets, w tym również Polska. Głównie dzięki blue chipom indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o +3,8%. Gorzej natomiast sprawowały się giełdowe maluchy, w których akcje chętnie inwestuje wielu zarządzających funduszami absolutnej stopy zwrotu. W sumie tylko połowa z nich zakończyła miesiąc z zyskiem.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Jak burza idzie w tym roku Skarbiec Market Opportunities (Skarbiec FIO), który drugi miesiąc z rzędu wypracował najwyższy wynik w grupie (+4,4%). Roczna stopa zwrotu zbliżyła się do +30%. Dzięki tak dobremu wynikowi, znów udało się wydłużyć serię dodatnich 12-mies. stóp zwrotu przesuwanych co miesiąc (17 na analizowane 24). Świetną passę kontynuuje także Opera Za 3 Grosze FIZ, który w sierpniu zarobił +2,6%, a roczna stopa zwrotu przekroczyła +40%. Fundusz ten przeszedł dużą metamorfozę, zaledwie kilkanaście miesięcy temu jego roczne wyniki przesuwane co miesiąc były mocno ujemne (nierzadko przekraczały minus 30%), 3-letnia stopa zwrotu też jest na minusie. Stąd wciąż słabe miejsce w naszym zestawieniu funduszy zamkniętych. Trzeci wynik w sierpniu wypracował Eques Total Return FIZ (+1,7%), także niewielki fundusz (ten, jak i wcześniej wymieniony zarządzają kilkoma mln zł).

Osiąganie wysokich wyników w kolejnych miesiącach jest trudne do utrzymania i nie zawsze przekłada się na zysk w skali roku. A utrzymanie dodatnich stóp zwrotu w horyzoncie 12 miesięcy to, naszym zdaniem, jeden z głównych celów funduszy absolutnej stopy zwrotu. Wśród rozwiązań otwartych (FIO i SFIO) tylko co trzeciemu ta sztuka się udaje.

Niestety ciekawiej prezentuje się dół tabeli stóp zwrotu. Aż 17 funduszy poniosło stratę przekraczającą -1,0%, w tym najniższą jeden z ciekawszych funduszy na rynku - Insignis FIZ. Od kiedy zamknął się na nowych inwestorów pod koniec czerwca, jego certyfikaty zaczęły tracić na wartości. W samym sierpniu stracił -5,4%, przez co roczny wynik również  zaświecił się na czerwono. W efekcie fundusz wypadł z elitarnego grona najskuteczniejszych rozwiązań. Mniejszym zaskoczeniem jest słaby wynik Noble Fund Opportunity FIZ (-4,0%), gdyż fundusz ten przyzwyczaił klientów do większej zmienności stóp zwrotu. Trzeci najsłabszy wynik w sierpniu osiągnął AGIO Globalny (AGIO SFIO) (-3,6%). Fundusz ten notuje pogorszenie formy od maja tego roku. Na razie roczny wynik wciąż jest dodatni.


W naszym zestawieniu zadebiutował jeden fundusz, dzięki wystarczająco długiej historii - Ipopema Global Profit Absolute Return FIZ. Debiut był udany – roczna stopa zwrotu okazała się dodatnia i przy okazji bardzo atrakcyjna (+8,0%). Wykres z notowaniami tego funduszu może się spodobać inwestorom lubiącym stabilność – fundusz ani razu nie zanotował jeszcze spadku wyceny. Oby dobra passa trwała dłużej.

Anna Zalewska
Analizy Online


Metodologia raportu o skuteczności funduszy absolutnej stopy zwrotu dostępna jest w załączniku do tej wiadomości

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

13.07.2018
↑ na górę