Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (sierpień 2017)
06.09.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: pdf
Dzięki dobrej koniunkturze na warszawskiej giełdzie w sierpniu wszystkie OFE wypracowały dodatnią stopę zwrotu, a aktywa wzrosły o przeszło +4 mld zł do poziomu 181,7 mld zł

Sierpień okazał się być znacznie lepszym miesiącem dla warszawskiej giełdy od poprzedniego. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał solidne +3,8% zbliżając się do historycznych szczytów z 2007 r., głównie dzięki rosnącym notowaniom spółek o największej kapitalizacji zgrupowanych w indeksie WIG20 (+6,0%). Na tak dobre wyniki wpłynęły pozytywne dane płynące z polskiej gospodarki oraz optymistyczne nastroje inwestorów wobec emerging markets, w tym także Polski. Nie wszędzie było jednak tak dobrze. Indeks odzwierciedlający koniunkturę na światowych rynkach akcji MSCI World AC wzrósł zaledwie o +0,17%. Było to spowodowane ucieczką inwestorów do tzw. „bezpiecznych przystani” w obliczu widma konfliktu z Koreą Północną.

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.

Kontynuacja hossy na warszawskiej giełdzie znalazła swoje odzwierciedlenie w wynikach zarządzania Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE).

Wyniki funduszy emerytalnych
W sierpniu wszystkie OFE wygenerowały dodatnią stopę zwrotu. Średnia wyniosła +2,3% i była wyższa od analogicznego rezultatu funduszy akcji polskich o uniwersalnej strategii o +0,4 pkt proc. Przeciętne wyniki od początku roku przekroczyły +18%. Po raz kolejny liderem został Pekao OFE (+2,7%), tym razem jednak ex aequo z OFE PZU „Złota Jesień” (+2,7%). Najsłabiej wypadł natomiast MetLife OFE z wynikiem +1,9%.


Ranking OFE
Liderem 12-miesięcznego rankingu OFE pozostaje Pekao OFE, fundusz notę 5a w krótkim okresie utrzymuje już od 8 miesięcy. Konkurencyjne wyniki przyczyniły się również do poprawy statystyki w długim terminie z 2a do 3a. Tuż za nim w krótkoterminowym horyzoncie uplasował się Generali OFE, awansując z oceny 4a do 5a. W 3-letnim okresie wciąż utrzymuje notę najgorszą z możliwych (1a). Na uwagę zasługuje również OFE PZU „Złota Jesień”, który zarówno w krótkim jak i długim terminie legitymuje się solidną oceną na poziomie 4a. W 36–miesięcznym okresie nadal najlepiej radzą sobie PKO BP Bankowy OFE (5a) oraz MetLife OFE.


Aktywa funduszy emerytalnych
Wartość aktywów OFE w sierpniu wzrosła o nieco ponad +4 mld zł, co odpowiada dynamice na poziomie +2,3%. Wartość aktywów od początku roku wzrosła o +27,6 mld zł. To zasługa bardzo dobrych wyników, osiągniętych dzięki korzystnej koniunkturze na krajowym rynku akcji. Wspierają ją solidne dane płynące z polskiej gospodarki oraz pozytywny sentyment inwestorów do emerging markets.


W sierpniu ZUS przelał na konto OFE 249,7 mln zł, a jednocześnie otrzymał w ramach tzw. suwaka 361,5 mln zł.

Zespół Analiz Online

Komentarz IGTE

Sierpień jest kolejnym miesiącem, w którym fundusze emerytalne utrzymują wysoką stopę zwrotu. Osiągnięte wyniki potwierdzają, że polski rynek kapitałowy to właściwe miejsce do inwestowania i pomnażania naszych oszczędności emerytalnych. Warto o tym pamiętać w czasie debaty poprzedzającej procedowanie zmian w kapitałowej części systemu emerytalnego, przekształceniu OFE i utworzeniu PPK – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

TAGI:

GPWIGTEOFEwartość i struktura aktywówwyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę