Wyniki funduszy inwestycyjnych (sierpień 2017)
04.09.2017 | Zespół Analiz Online
pobierz plik: xls pdf
Sierpień był dość dobrym miesiącem dla posiadaczy jednostek uczestnictwa i certyfikatów funduszy inwestycyjnych. Większość rozwiązań zapewniła dodatnią stopę zwrotu

Sprzyjała temu dobra koniunktura panująca na światowych rynkach. Większość parkietów rosła, mimo nerwowości związanej z wiszącym w powietrzu konfliktem zbrojnym z Koreą Północną. Choć indeks MSCI AC World odzwierciedlający koniunkturę na światowych rynkach akcji wzrósł tylko o +0,17%, to znacznie lepiej poradziły sobie emerging markets, w tym również Polska. Głównie dzięki blue chipom indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o +3,8%. Jego wartość zbliża się do historycznych szczytów z 2007 r. 

Bądź na bieżąco

Dołącz do 15 000 inwestorów, którzy prosto na maila otrzymują powiadomienia o nowych artykułach, wynikach inwestycyjnych oraz ważnych wydarzeniach rynkowych.


I to właśnie fundusze akcji polskich uniwersalnych poradziły sobie najlepiej. Średnia stopa zwrotu w sierpniu wyniosła +1,9%. Na dobre nastroje inwestorów złożyły się m.in. pozytywne dane płynące z polskiej gospodarki. Według GUS, PKB w II kwartle 2017 r. wzrósł o +3,9% r/r i był napędzany przede wszystkim konsumpcją prywatną. Dobra koniunktura wsparta była też pozytywnymi odczytami dotyczacymi spadku bezrobocia, rosnącymi płacami, transferami z Programu 500+ oraz stabilnym eksportem. Po raz pierwszy od IV kw. 2015 r. zanotowano symboliczny wzrost w inwestycjach. To, obok napływu kapitału od zagranicznych inwestorów, zaawocowało wysokimi wzrostami na warszawskim parkiecie. Wśród funduszy akcji polskich uniwersalnych najlepsze wyniki uzyskał ING BSK Indeks WIG20 (+6,5%). Tuż za nim uplasował się Novo Akcji (+5,7%) oraz MS Akcji (+4,8%).
 
Na pozostałych rynkach wschodzących również obserwowaliśmy solidne wzrosty. W sierpniu na zielono świecił się rosyjski RTS (+8,8%), brazylijska BOVESPA (+7,5%), czy chiński SEE COMPOSITE (+2,7%). Przełożyło się to na wyniki funudszy akcji globalnych rynków wschodzacych, które pozwoliły zarobić w sierpniu średnio +1,9%. Wśród rozwiązań z tej grupy warto wyróżnić:PZU Akcji Rynków Wschodzących (+3,4%), Pioneer Konsumpcji i Wzrostu Rynków Wschodzących FIZ (+2,9%) oraz JPMorgan - Emerging Markets Opportunities Fund Polska (+2,7%).
 
Soline wyniki wypracowały fundusze akcji europejskich rynków wschodzących. Średnia stopa zwrotu wyniosła +1,6%. Najlepszymi wynikami w ramach tej grupy legitymowały się MetLife Akcji Nowa Europa (+3,7%), NN Akcji Środkowoeuropejskich (+2,7%) oraz PZU Akcji Nowa Europa (+2,6%).


Na drugim biegunie znalazły się fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych. Średnia stopa zwrotu dla tego typu rozwiązań wyniosła -0,9%. Na czerwowo zaświeciły się indeksy największych gospodarek europejskich. Niemiecki DAX zniżkował -0,5%, francuski CAC40 spadł -0,2%, a hiszpański IBEX35 stracił -1,9%. Najsłabsze wyniki odnotowały jednak fundusze akcji amerykańskich, tracąc średnio -1,8%. Wśród funduszy na „cenzurowanym” w sierpniu dopisać należy te z ekspozycją na polskie małe i średnie spółki. Ich średni miesieczny wynik wyniósł -0,7%. „Bycze” nastroje na warszawskim parkiecie dotyczyły więc przede wszystkim blue chipów. To one ściagnęły najwięcej zagranicznego kapitału i pokazały solidne wyniki finansowe.
 
W sierpniu fundusze dłużne w większości uzyskały solidne, dodanie stopy zwrotu. Jedynie grupa rozwiązań  dłużnych zagranicznych skończyła na minusie. Spośród wszystkich funduszy dłużnych warto zwrócić uwagę na Allianz PIMCO Global Bond, który uzyskał +0,9%, czy NN (L) Obligacyjny Globalnej Alokacji z wynikiem +0,8%.
 
W związku z dobrą koniunkturą na warszawskiej giełdzie i spokojnym miesiącem na rynku długu fundusze mieszane dostarczyły inwestorom dodatnich wyników. Najwięcej zarobili ci, którzy wybrali fundusze mieszane polskie aktywnej alokacji i mieszane polskie zrównoważone. Średnia stopa zwrotu w obydwu przypadkach wyniosła +1,1%. Fundusze mieszane o najmniejszym udziale akcji w portfelu, tj. stabilnego wzrostu, zarobiły w sierpniu +0,6%.


Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze akcji azjatyckich bez Japoniifundusze akcji europejskich rynków wschodzącychfundusze akcji polskich małych i średnich spółekfundusze akcji polskich uniwersalnefundusze akcji tureckichwyniki inwestycyjne

zobacz także

Copyright © Analizy Online S.A. 2018

↑ na górę